بهره برداری از دو پروژه مهم زیست محیطی در پالایشگاه شهید هاشمی نژاد

همزمان با بازدید مشاور وزیر و مدیر کل HSE و پدافندغیرعامل وزارت نفت از پالایشگاه شهید هاشمی نژاد، دو پروژه مهم زیست محیطی در این پالایشگاه به بهره برداری رسید.
سید باقر مرتضوی مشاور وزیر و مدیر کل HSE و پدافند غیرعامل وزارت نفت به همراه آقای مهندس ثمری مدیر عملیات شرکت ملی گاز ایران از شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد بازدید نمودند . در این بازدید مدیران HSE چهار شرکت اصلی، معاونین اداره کل HSE و پدافند غیرعامل، مدیر عامل پالایشگاه شهید هاشمی نژاد، مدیران ارشد واحدهای تابعه وزارت نفت در استان خراسان رضوی نیز حضور داشتند.
هیات پس از طی مسیر 4 ساعته از مشهد به سرخسو در ساعت 10:30 صبح روز سه شنبه مورخه 4/3/95 وارد پالایشگاه شده و در سالن جلسات حضور یافتند.
دکتر مرتضوی مشاور وزیر و مدیر کل HSE و پدافند غیر عامل وزارت نفت ضمن تشکر از فرصت ایجاد شده ، هدف از انجام بازدیدهای عملیاتی را حضور در کنار همکاران سخت کوش بویژه در مناطق دوردست کشور که خالصانه در راه خدمت به کشور تلاش می کنند دانست و ضمن تقدیر و تشکر از تلاشهای کارکنان خواستار توجه و اهتمام جدی همه در ارتقاء HSE شد. وی اظهار داشت موضوع HSE در صنعت نفت یک مقوله عملیاتی است و کار ستادی در این حوزه اثر بخشی چندانی برای صنعت نخواهد داشت. وی همچنین نگاه حاکم بر مجموعه HSEوزارت نفت را نگاه تولید محور دانست و افزود: HSE باید به عنوان یک فرایند کلیدی موجب تقویت و رشد تولید شود، چرا که وقوع حواث، منجر به بروز خسارات انسانی، مالی و حتی از دست دادن مشتریان و بازارهای هدف ناشی از توقف تولید یا تاخیر در تداوم خدمات شود. لذا ضرورت دارد با بهره گیری از نیروهای زبده و حرفه ای و استقرار رویکردهای نوین نسبت به ارتقاء سطح HSE با هدف پیشگیری از آسیب و حفظ و ارتقاء تولید اقدام شود.
ایشان در ادامه اظهار داشتند پالایشگاه سرخس دارای هویت و شناسنامه قوی و غنی در صنعت است و کارکنان نسبت به این پالایشگاه احساس دارند و آن را به عنوان یک پایگاه و نه یک گذرگاه می بینند.
وی همچنین ضمن اشاره به اهمیت و ضرورت ارائه آموزشهای نیاز محور در HSEاظهار داشتند بررسی­ها نشان می­دهد عمده آموزشهای HSE که برگزار شده است نیاز محور نبوده و هدف مشخصی را دنبال نکرده و نتیجه مشخصی هم در پی نداشته است. ایشان همچنین اعلام نمودند خوشبختانه در سطح وزارت نفت و چهار شرکت اصلی نگاه همگرایی و یکپارچه در حوزه HSE ایجاد شده و این رویکرد در بین مدیران HSE چهار شرکت اصلی نهادینه شده است. همچنین ضمن اشاره به اقدامات در حال انجام در اداره کل HSE و پدافند غیر عامل اظهار داشتند در جهت حل ریشه ای موضوع HSE پیمانکاران، شیوه نامه­ای با همکاری معاونت مهندسی وزارت نفت تهیه شده است که آثار لحاظ شدن HSE در کلیه بخشهای پیمان از جمله شرایط عمومی و خصوصی و سایر مفاد قراردادی را منسجم نموده و در مراحل نهایی کار قرار دارد که ان شاء الله به زودی توسط مقام عالی وزارت ابلاغ خواهد شد. وی همچنین توانمندسازی شرکتهای مهندسی مشاور فعال در پروژه های صنعت نفت در حوزه پدافندغیر عامل را یکی دیگر از برنامه های در حال اجرا در این اداره کل دانست.
در ادامه مهندس ثمری معاونت عملیات شرکت ملی گاز ایران ضمن تشکر و ابراز رضایت از عملکرد HSE پالایشگاه شهید هاشمی نژاد گفت یکی از خصوصیات برجسته این پالایشگاه مشاهده روند بهبود مستمر است و همواره پروژه های بهبود با تکیه بر توان داخلی کارکنان و متخصصان این پالایشگاه طرح ریزی و انجام می شود. همچنین ایشان پروژه ZERO FLARING این پالایشگاه را به لحاظ مفاهیم پایه الگوی مناسبی جهت منطقه عسلویه دانست و از مدیر عامل پالایشگاه درخواست نمودند گزارش کامل تخصصی از اقدامات انجام شده در این خصوص به شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی ارائه شود تا امکان الگو برداری و به اشتراک گذاری تجربیات بین دو پالایشگاه فراهم شود.
مجید منبتی مدیر عامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد نیز در این جلسه ضمن برشمردن خصوصیات بارز این پالایشگاه اظهار داشت این شرکت تنها واحد پالایشی در شمال شرق کشور است که در کنار پالایش گاز، تاسیسات ذخیره سازی و واحد تقطیر میعانات گازی را نیز در کنار خود دارد. ایشان همچنین نگاه به HSE را در این پالایشگاه عمیق و ریشه دار دانستند و گفتند دستیابی به سه مولفه اصلی توسعه پایدار ( اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی) با درک و اجرای صحیح HSE امکان پذیر است.
محمدرضا یوسفی پور مدیر HSE شرکت ملی گاز ایران نیز ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده در این پالایشگاه، اظهار داشت فرهنگ مشارکتی HSE در این پالایشگاه نهادینه شده و روند بهبود را یکی از دستاوردهای این فرهنگ دانست.
سید اسماعیل قادری رئیس HSE پالایشگاه ضمن ارائه گزارش جامعی از اهداف، برنامه ها و اقدامات و فعالیت های شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد در حوزه HSE دستیابی به بهبود 20 درصدی در شاخصهای حوادث، اجرای پروژه بهبود تغذیه کارکنان، کاهش 20 درصدی میزان انتشار آلاینده های هوا ، توسعه 60 هکتاری فضای سبز و اجرای طرح جامع پدافند غیر عامل در شرکت را از عمده دستاوردهای این پالایشگاه در حوزه HSE و پدافند غیرعامل برشمرد. وی همچنین کسب رتبه های برتر HSE در بین شرکت های پالایش گاز از سال 88 تاکنون و انتخاب شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد بعنوان صنعت سبز و صنعت برگزیده سبز در سالهای 85 ، 87 ، 91 و 93 و رتبه های برتر المپیادهای آتش نشانان شرکت ملی گاز ایران از سال 88 تاکنون را از افتخارات کسب شده توسط این پالایشگاه برشمرد.
افتتاح دو پروژه زیست محیطی در پالایشگاه:
بازدید از تاسیسات پالایشگاه، واحدهای عملیاتی تصفیه گاز و گوگرد سازی، واحد دانه بندی گوگرد و مجتمع ذخیره سازی گاز شوریجه و افتتاح دو پروژه زیست محیطی از دیگر برنامه های دکتر مرتضوی و هیئت همراه بود و دو پروژه زیست محیطی “فاز دوم پروژه بازیابی گازهای ارسالی به مشعل(FLARE) ” و “پروژه تصفیه پساب های نفتالود” به بهره برداری رسید.
با بهره برداری از فاز دوم پروژه بازیابی گاز ارسالی به مشعل پالایشگاه ضمن بازیافت 36 میلیون متر مکعب گاز در سال معادل مصرف هشت هزار مشترک، میزان انتشار CO2 به میزان 66 هزار تن در سال کاهش یافته و صرفه جویی اقتصادی سالانه معادل 162 میلیارد ریال محقق می شود. این پروژه در سه فاز طرح ریزی شده است و تاکنون 48 میلیارد ریال هزینه شده است که با اجرای فاز دوم آن نزدیک به 50 درصد گازهای ارسالی به مشعل بازیابی خواهد شد.
همچنین با بهره برداری از پروژه تصفیه پساب های نفت آلود با هزینه اجرای این طرح 22 میلیارد ریال ضمن جلوگیری از آلودگی آب های زیر زمینی و صیانت از محیط زیست منطقه، کنترل و تصفیه روزانه 960 متر مکعب پساب های نفت آلود پالایشگاه و استفاده مجدد در مصارف باغبانی و فضای سبز محقق خواهد شد. بوده است .
همچنین در حاشیه این بازدید، بیست و سومین جلسه شورای هماهنگی مدیران HSEوزارت نفت نیز به میزبانی پالایشگاه خانگیران برگزار گردید.
یک حاشیه مهم:
جاده سرخس به مشهد با مسافت حدود 185 کیلومتر به عنوان یک شاهراه ترانزیت محسوب می شود و به علت بار ترافیکی بالا بویژه خودروهای سنگین و عبور از مناطق صعب العبور و کوهستانی و پیچ های خطرناک، در زمره جاده های خطرناک قرار گرفته است و متاسفانه تاکنون تعدادی از همکاران زحمت کش پالایشگاه و خانواده های عزیزشان در اثر سوانح رانندگی در این جاده جان خود را از دست داده اند. مسئولین و کارکنان پالایشگاه خواستار اقدام موثر دستگاههای مسئول و همکاری و پیگیری جدی وزارت نفت در خصوص ایمن سازی و تعریض این راه شریانی مهم هستند.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۲۲ خرداد ۱۳۹۵