آیا پس از سقوط کارابین ها، باید آنهارا دور بیاندازید؟

به گزارش ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق، سازندگان کارابین ها توصیه می‌کنند که بعد از سقوط کارابین را دور بی اندازید و همه از این موضوع به‌ عنوان عاملی جهت رعایت ایمنی یاد می‌کنند، اما جالب است  که بدانید آزمایش‌ ها چیز دیگری را ثابت کرده است!

در ابتدا اجازه دهید به چند آزمایش ویژه که در این زمینه انجام‌ شده نگاهی بی اندازیم. اساساً تمام این تست‌ ها به افتادن کارابین هایی از ارتفاع بلند و سپس تحت تست‌ های صنعتی قرار گرفتن محدود می‌شوند. خلاصه‌ ای از این گزارش‌ ها به‌ صورت زیر است.
آقای کریس هارمستون مدیر کنترل کیفیت شرکت بلک دیاموند می گوید:
“من صدها کارابین استفاده‌شده، دور انداخته‌شده و زمین‌خورده را(حتی بعضی از این کارابین ها از دیواره سالاث در ال کاپیتان به ارتفاع ۱۰۰۰ متر افتاده بودند) تست کرده‌ام. هرگز در مورد آن‌ها مشکلی ندیدم مگر اینکه آسیب قابل‌مشاهده‌ای در کارابین دیده باشم. با وجود اینکه این موضوع مقداری اطمینان‌ بخش است اما هرگز به شما این اجازه را نمی‌دهد که کارابینی را که از ارتفاع زیادی افتاده مجدداً استفاده کنید.

بلافاصله کارابینی که کج شده، شیار عمیقی برداشته یا دهانه آن به‌درستی کار نمی‌ کند را از رده خارج کنید.(آثار قابل مشاهده)

در آزمایشی که توسط REI انجام شد، ۳۰ کارابین ۶ بار بر روی سطح بتنی از ارتفاع ۱۰ متری رها شدند و سپس با نمونه کارابین های نو از همان سری که تابه‌حال سقوطی نداشتند، مقایسه شد. نتایج آماری هیچ کاهش مقاومتی را نشان نمی‌داد!

در گردهمایی بین‌ المللی امداد و نجات فنی در سال ۲۰۰۰، گرین والاس و کوین اسلاتربک از کمپانی SMC داده‌ هایی از مقاومت کارابین هایی که از ارتفاع ۹ و ۱۸ متر بر روی بتن و آسفالت سقوط کرده بودند، ارائه دادند. یکی پس از دیگری آن‌ ها ۱۱۵ کارابین SMC آلومینیومی دی شکل قفل شونده را پرت کرده بودند. سپس مقاومت آن‌ ها را اندازه‌ گیری کرده بودند. آنچه کوین و گارین گفتند این بود که اگر کارابینتان افتاد، آن را دور بی اندازید (البته این دو برای شرکت SMC کار می‌کردند!)

اما اعداد آن‌ها چه می‌گفت؟

هیچ‌کدام از کارابین هایی که انداخته‌شده بودند ضعیف‌تر از کارابین های نو نبودند.
در حقیقت حتی میانگین مقاومت کارابین های انداخته‌شده بالاتر از کارابین های نو بود! اما این تفاوت ازلحاظ آماری چشم‌گیر نبود.
تمام این‌ها نشان می‌دهد که اگر در کارابین آسیب قابل‌مشاهده‌ای وجود نداشته باشد، مقاومت کارابین تضعیف نمی‌شود. اما بااین‌وجود چون شما از تجهیزی استفاده می‌کنید که حکم مرگ و زندگی شمارا دارد، ممکن است بهتر باشد که حاشیه امنیت را رعایت نمایید.

یکی از افرادی که در کمپانی بلک‌ دیاموند کار می کند درباره زمین خوردن کارابین ها می گوید:

من برای ۱۲ سال است که در شرکت بلک دیاموند (یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کارابین در دنیا) کار می‌کنم.
ما هرگز به مردم توصیه نمی‌کنیم که کارابین افتاده را دور بی اندازند.

توصیه تولیدکنندگان این است که بعد از هر اتفاق بازرسی لازم را انجام دهند. اگه عملکرد آن درست بود، خوب پس استفاده از آن موردی ندارد. اما اگر ۱۰۰ درصد اطمینان دارند که آن تجهیز دیگر قابل‌استفاده نیست، نباید از آن استفاده کنند.
پدیده “میکرو ترک‌ها” در سرامیک‌های فوق پیشرفته و مواد بسیار شکننده و در ذهن فوق ایده پرور دانشجویان مهندسی که می‌خواهند درترم های ابتدایی دانشگاه تئوری‌هایی را بررسی کنند، دیده می‌شود!
آلومینیوم کاملاً سخت شده رفتاری شبیه سرامیک‌های فوق پیشرفته نداشته و میکرو ترک‌ها هرگز در آن‌ها دیده نمی‌شود.

یکی از افرادی که در کمپانی پتزل کار می‌کند نیز در این باره می گوید:

من برای شرکت پتزل کار می‌کنم و موضع‌گیری ما نیز در مورد کارابین های زمین‌خورده مانند کمپانی بلک دیاموند است.
اگر بعد از بازرسی در کارابین هیچ آسیب اضافی مشاهده نکردید و عملکرد آن مناسب بود، می‌توانید از آن استفاده کنید.
من معتقدم که مشکل “میکرو ترک ها” چیزی به‌جز افسانه‌های محلی نیست! کسی واقعاً نمی دونه این موضوع از کجا شروع‌شده. شاید از سازندگانی که بعد از صحبت با یه سری دانشجوی مهندسی کارایی شبیه CYA(Concerned Youth for America) کمپینی ست که در جهت رفع شک‌های ملت آمریکا گردهمایی برپا می‌کند) می‌کردن، شروع‌شده باشه. و این موضوع این حقیقت را تغییر نمی‌ دهد که اگر هرگونه شکی به تجهیزات خود دارید باید آن را سریعاً دور بی اندازید.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۱۳ آذر ۱۳۹۵