رونمایی از هشدار فلاش‌ آور(Flashover) در نمایشگاه سرویس‌ های اورژانسی

به گزارش ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق، حفاظت از آتش‌ نشان‌ ها در وضعیت‌ های فلاش‌ آور را می‌ توان با استفاده از این سیستم هشدار بهبود بخشید.
سیستم هشدار جدید(موسوم به ‘First’) توسط Intellimon در غرفه M61 در نمایشگاه سرویس‌ های اورژانسی در Birmingham، بریتانیا، به نمایش در آمد. فناوری First از هوش مصنوعی جهت آشکارسازی و پیش‌ بینی تغییرات مشخص دما مربوط به یک فلاش‌ آور بهره می‌ گیرد و یک هشدار بصری و شنیداری ایجاد می‌ کند که علاوه بر یک آتش‌ نشان، آتش‌ نشان‌ های نزدیک وی را نیز باخبر می‌کند. با آشکارسازی تهدید، هشدار بصری از سبز به زرد تغییر رنگ می‌دهد و اگر تهدید حتمی باشد، قرمز می‌ شود. شدت صوت هشدار شنیداری متجاوز از dB 90 بوده و به طور مشخص نسبت به هشدار های دیگر متفاوت است. این هشدار می‌ تواند تا ۳۰ ثانیه قبل از وقوع حادثه فعال شود تا اقدامات لازم جهت تخلیه محل یا تعدیل شرایط صورت گیرند.
این سیستم جهت یکپارچه‌ سازی با بسیاری از سیستم‌ های تنفسی طراحی شده است و نیروی لازم خود را از مجموعه باتری BA دریافت می‌ کند. به عنوان بخشی از یکپارچه‌ سازی، هشدار ها را می‌توان با استفاده از تجهیزات مناسب، بر روی ماسک محافظ صورت به نمایش درآورد.
همچنین First می‌تواند به گروه‌ های امدادی سریع جهت جستجوی آتش‌ نشان‌ های مصدوم کمک کند. در این سیستم، یک تراشه RFID تعبیه شده است که در هنگام روشن شدن سیستم، فعال می‌گردد. با استفاده از یک اسکنر RFID دستی، افراد گروه امداد قادرند موقعیت آتش‌ نشان مصدوم را فوراً پیدا کنند(به ویژه در نواحی با قابلیت دید پایین)، زیرا این اسکنر می‌ تواند تراشه RFID را آشکارسازی نموده و گروه امداد را به موقعیت وی هدایت نماید.
سیستم‌ های نظارتی هوشمند که درون واحد سبک‌ وزن، ولی حجیم First ساخته شده‌ اند، به طور پیوسته داده‌ های مربوط به درجه حرارت را پردازش و به هنگام رسانی کرده و تغییرات مهم را از طریق هشدارهای بصری و شنیداری به کاربر اطلاع می‌دهند. همچنین این داده‌ ها را می‌ توان از طریق تله‌ متری رادیویی جهت فرماندهی و کنترل، و تجزیه پس از وقوع حادثه، به یک رایانه ارسال نمود.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۲۱ آذر ۱۳۹۵