آتش سوزی در قطار

بهره برداری دومین مخزن اطفا حریق قطار در زاهدان

به گزارش ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق، دومین مخزن اطفا حریق قطار در کشور امروز در زاهدان به بهره برداری رسید. اولین مخزن اطفا حریق قطار در کشور در ایستگاه راه آهن طبس قرار دارد. سرپرست راه آهن جنوب شرق کشور گفت این سامانه شامل واگن مخزن دار ریلی با ظرفیت ۵۵ هزار لیتر آب و یک واگن دیگر است که نیروهای ویژه آتش نشان به همراه کپسول های اطفا حریق در آن حضور دارند. در مراسم این پروژه راه اندازی واگن اطفا حریق مانوری نیز انجام شد و آتشی در منطقه ای صعب العبور خاموش شد.

ارجونی افزود این سامانه به همت کارکنان راه آهن سیستان و بلوچستان، با تغییر کاربری واگن انتهایی قطار و با هزینه ای کمتر از یک میلیون تومان ساخته شده است. وی افزود: در ایستگاه طبس برای راه اندازی این سیستم ۱۰۰ ملیون تومان اعتبار هزینه شده است اما کارکنان جنوب شرق کشور با تجهیز واگن بلا استفاده و  با هزینه ای یک میلیون تومان این طرح را اجرا کردند.

ارجونی اضافه کرد که با به کار بردن تجهیزات لازم در این سامانه، می توان آتش را تا بیش از ۲۰۰ متر فاصله از مخزن به صورت مکانیزه خاموش کرد. با توجه به این که بخش هایی از مسیر ریلی زاهدان به تهران، صعب العبور می باشد و در صورت آتش سوزی در قطار، رسیدن افراد و خودروهای امدادی، زمان بر است، قرار دادن این مخزن اطفا حریق کمک قابل توجهی برای پیشگیری از خسارت ناشی از آتش سوزی خواهد کرد.

منبع: صدا و سیما

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۱ دی ۱۳۹۵