ساختمان های بیش از ۸ طبقه مجهز به نصب دستگاه قطع گاز شدند

به گزارش ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق، رئیس مرکزتحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بااشاره به ساخت ۸۰ درصد دستگاه اتوماتیک «قطع کن گاز» درداخل،گفت: نصب این دستگاه برای کاهش خطرات زلزله در ساختمانهای با ارتفاع بیش از ۸ طبقه اجباری است.

این دستگاه ها با توجه به پردازشی که در کسری از ثانیه انجام می دهد، متوجه امواجی مثل زلزله می شود و سیگنالی برای قطع سیستم گاز ارسال می کند تا آن را متوقف کند تا از حوادث احتمالی پیشگیری کند. دستگاه الکتریکی گاز حساس به امواج زلزله سیستمی هوشمند و پیشرفته بوده که امواج زلزله را شناسایی کرده و با توجه به نرم‌افزار مربوطه امکان خطا وجود ندارد و لرزش‌های محیطی ناشی از عبور و مرور ماشین‌آلات سنگین و هرگونه لرزش غیرزلزله‌ای باعث قطع گاز ساختمان نمی‌شود.

به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد شکرچی زاده در مراسم رونمایی از دستگاه اتوماتیک قطع کن گاز که با حضور دست اندرکاران مدیریت بحران شهری برگزار شد، گفت: دستگاه اتوماتیک قطع کن گاز، محصول مشترک مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی و بخش خصوصی است که دارای کاربرد قطع گاز و جلوگیری از بروز آتش سوزی در ساختمان ها به هنگام وقوع زلزله با قدرت تشخیص و پردازش شتاب است.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۳ دی ۱۳۹۵