راههای پیشگیری از اتش سوزی

نصب سنسور هشدار آتش سوزی در جنگل ها

به گزارش ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق, پایش دقیق می تواند به اطفاء حریق در ساعات نخست آتش سوزی و جلوگیری از توسعه آن منجر شود.
به همین منظور برای اولین بار در کشور و طی مانور اطفاء حریق که در ایلام برگزار شد، سنسورهای هشدار آتش سوزی در جنگل های استان نصب و مورد استفاده قرار گرفت و پس از کسب نتیجه مثبت، مقرر شد طی هفته جاری، سنسورهای هشدار آتش سوزی جنگل ها در استان های گلستان، فارس، لرستان و ایلام نصب شود.
در سال ۱۳۹۴ پس از آتش سوزی که در استان ایلام رخ داد اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، ۸ میلیارد تومان به مدیریت بحران اعتبار داد تا از صنعت هوایی، بالگرد، هواپیما و پهباد در پایش و اطفای حریق به محیط زیست و سازمان جنگل‌ها استفاده کند. این باعث شد سال ۱۳۹۴ در استان گیلان و استان فارس از بالگرد استفاده کنیم و از پهباد هم برای پایش منطقه در چند استان استفاده کردیم.
امسال همچنین از طریق سازمان مدیریت بحران از منابع غیر سازمانی تجهیزات انفرادی برای محیط‌بانان خریداری شد و حتی این تجهیزات بیش از ظرفیت محیط‌ بانی تهیه شد تا در موارد لازم جوامع محلی هم بتوانند با استفاده از آن به محیط‌ بانان کمک کنند و از توسعه آتش جلوگیری کنند.
سال گذشته استفاده از بالگرد تنها در ۲ تا ۳ استان ممکن بود امسال با هماهنگی سازمان هوا فضای سپاه وزارت دفاع و مدیریت بحران در ۱۴ استان بالگرد برای اطفای حریق مستقر است. استان‌هایی که برخی را سازمان جنگل‌ها و برخی را سازمان محیط زیست پیشنهاد کرده است. در سال ۹۴ و ۹۵ برای اولین بار در سطح کشور بوده که از بالگرد به صورت سازمان دهی شده و مشخص و قطعی استفاده شد. در سال های گذشته چنین چیزی نبوده است و اگر در پارک ملی گلستان آتش سوزی می‌شد باید با جمعیت هلال احمر و نهادهای دیگر تماس گرفته می شد و اگر بالکرد داشتند دو شبانه‌ روز طول می‌کشید تا بفرستند اما الان بالگرد با قید فوریت در استان‌ها برای اطفای حریق وجود دارد.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۵ دی ۱۳۹۵