وظیفه رسانه ها در فضای نگران پلاسکو

به گزارش ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق، از دست دادن آتش نشانان فداکار و تلاش آن ها برای بیرون آوردن پیکر کشته شدگان این حادثه در هفته اخیر، فضای تلخی را در جامعه ایجاد کرده است. بعضی از کارشناسان در مورد این موضوع اعلام کردند که اگر هرچه زودتر این فضا تغییر نکند این بحران همچنان ادامه خواهد داشت.

قطعاً یکی از مهمترین عواملی که باعث می شود تا این فضا تغییر کند، رسانه ها بخصوص صدا و سیما است. بهمین خاطر یک روانشناس در این زمینه به گفت و گو پرداخته و نظر خود را بیان کرده است.

یعقوب موسوی معتقد است که متاسفانه ستاد بحران در حادثه پلاسکو ضعیف عمل کرده است و به لزوم وجود ستادهای خبری در مواقع بحرانی اشاره کرد و گفت: در این حادثه دیدیم که برخی از اخبار نادرست منتشر شد و پس از آن تکذیب می شدند!

وی با اشاره به مسئولیت مردم در مواقع بحرانی گفت: باید دقت داشته باشیم که بطور کلی توسعه اجتماعی و عمومی در مخاطرات، پیامد های خواسته و ناخواسته ای خواهد داشت. مردم باید بدانند که این حوادث همچون حادثه پلاسکو را بسیار کشورهای دیگری نیز تجربه می کنند و برای آنها هم اتفاق میافتد. اما در این شرایط است که نهادهای رسانه ای و خبری باید در بالاترین سطح آگاهی، هوشیاری با حفظ قانون به مدیریت بحران کمک کنند.

این روانشناس ادامه دادد: در تمام دنیا مرسوم است که حوادث تلخی همچون پلاسکو بهترین فرصت برای رسانه ها است برای آگاهی بخشی اجتماعی و شهروندی و بالابردن آگاهی شهروندان نقش مهمی دارد. بعنوان مثال شهروندان باید بدانند که کوچکترین غفلت از مسائل ایمنی و حفاظتی نه تنها معضلات را متوجه خودشان می کند بلکه بخش بزرگی از شهروندان را نیز درگیر آم موضوع می کند.

موسوی به حضور مردم حادثه پلاسکو اشاره کرد و گفت: شاهد مشارکت نا آگاهانه مردم در این حادثه بودیم. این نشان دهنده این است که مردم نمی دانند در چنین شرایطی وظایف آنان چیست و چکار باید کنند. در این زمینه رسانه ها باید با کارشناسان، مسئولان امدادی، مدیران شهری در بروز چنین حوادثی مثل پلاسکو یا زلزله یا حوادث مشابه گفت و گو کنند و در معرض نمایش قرار دهند تا مردم آگاهی خود را نسبت به این موضوع افزایش دهند.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۷ بهمن ۱۳۹۵