ساخت نانو ابزاری برای مهار آتش‌ سوزی

به گزارش ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق، سازمان ایمنی شهری دبی Dubai Civil Defence نانوابزاری را ساخته است که می‌تواند آتش را درون سوکت برق، جعبه تقسیم برق یا دیگر واحدهای برق در ساختمان مهار کند.
این سازمان اماراتی اعلام کرد که این شهر به زودی از نانوابزاری برای مهار آتش‌سوزی استفاده خواهد کرد، این نانوابزار می‌ تواند آتش را شناسایی و با رها سازی گاز خنثی کند.
نانوابزار تولیدشده به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد، این سازمان به زودی کارخانه‌ای برای تولید انبوه این محصول تأسیس خواهد کرد. فناوری DCD که سازمان ایمنی شهری دبی در امارات متحده عربی است، اخیراً استفاده از فناوری‌ نانو در عملیات‌ اطفای حریق را پذیرفته و اقدام به تاسیس کارخانه‌ای به منظور تولید محصولات مربوط به این فناوری در این کشور کرده است. بر اساس ادعای این سازمان، امارات در میان اولین کشورهایی است که از این فناوری در بخش آتش‌نشانی استفاده می‌کند.

dubai civil defence

dubai civil defence

 

این موضوع را رشید تانی المتروشی، از مدیران این سازمان در کنفرانس ایمنی حریق ۲۰۱۷ که همزمان با نمایشگاه اینترسک دبی از ۲۲ تا ۲۴ ژانویه برگزار شد، اعلام کرد.
وی معتقد است که فناوری موردنظر این سازمان نه تنها در بخش آتش‌نشانی، بلکه در صنایعی نظیر پزشکی و مواد شیمیایی قابل استفاده است.
المتروشی گفت: حدود ۵۰ درصد از آتش‌سوزی‌های دبی از ادوات الکترونیکی نشأت می‌گیرد، برای حل این مشکل، DCD  اقدام به ساخت محصولی به نام Nanotech کرده که برای مهار آتش در عملیات اطفای حریق کاربرد دارد.
وی معتقد است که در سال ۲۰۱۷ پیشرفت‌هایی در بخش توسعه سامانه‌هایی که از فناوری‌ نانو بهره‌مند هستند، انجام خواهد شد. چنین سامانه‌هایی به این سازمان کمک می‌کند تا نیاز کمتری به ادوات بزرگ اطفای حریق داشته باشند. این ابزار می‌تواند ابعاد ۲ در ۲ سانتیمتر داشته باشد که اطفای حریق را سریع‌تر و کاراتر انجام ‌دهد.

 

Dubai Civil Defence and Honeywell's MoU is aimed at reducing the agency's response time to fire incidents.

Dubai Civil Defence and Honeywell’s MoU is aimed at reducing the agency’s response time to fire incidents.

 

این محصول را می‌توان در ابعاد مختلف به صورت چسبنده تولید کرد تا در محل‌های محدودی قرار داده شود. زمانی که دما در آن محل از حد مجاز بالاتر رود، این محصول فعال می‌شود. این ابزار در این حالت اقدام به رهاسازی مقدار مشخصی گاز می‌کند تا آتش مهار شود، بنابراین از گسترش آتش جلوگیری می‌شود.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۱۴ بهمن ۱۳۹۵