ساخت آشکارساز گاز متان مبتنی بر فناوری نانو

به گزارش ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق، محقق دانشگاه شیراز با انجام یک پژوهش آزمایشگاهی موفق به ساخت یک حسگر مبتنی بر فناوری نانو شد که می‌تواند حضور گاز متان در محیط را با دقت و حساسیت بالایی تشخیص دهد. این پژوهش با همکاری شرکت فرادید پترو صنعت انجام شده است.

گاز متان یا همان گاز شهری یک گاز قابل اشتعال است که در غلظت‌های زیاد علاوه بر خطر انفجار، از لحاظ ایجاد خفگی نیز یک گاز خطرناک محسوب می‌شود. ازاین‌رو در شرایط نشت، گاز باید به سرعت شناسایی و برای رفع آن اقدام گردد. ازاین‌رو وجود یک حسگر با حساسیت و دقت بالا در مکان‌هایی که خطر انفجار وجود دارد و یا حتی در منازل مسکونی بسیار حائز اهمیت است.
دکتر علی مصاحب فرد، مجری طرح، با اشاره به یکی از بزرگ‌ترین معایب حسگرهای موجود در بازار، در رابطه با اهداف انجام این طرح گفت: بیشتر حسگرهای گاز متان، نیاز به گرم شدن دارند. این موضوع علاوه بر اتلاف انرژی و کاهش طول عمر حسگر، در برخی مواقع خطر انفجار حسگر را تشدید می‌کند. ازاین‌رو، دست‌یابی به حسگری که قادر باشد با سرعت قابل قبولی در دمای اتاق به گاز متان حساسیت نشان دهد، یک نیاز جدی در حوزه‌ ایمنی در صنایع گاز است.
به گفته‌ این محقق، سرعت و حساسیت آشکارسازی این حسگر به دلیل استفاده از فناوری نانو بسیار بالاست. به‌علاوه، این حسگر به روش کاملاً شیمیایی و بدون نیاز به تجهیزات گران‌قیمت تولید شده است.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۴ اسفند ۱۳۹۵