ایران در حال تبدیل به یکی از کشورهای توسعه یافته شیمیایی دنیا

ایران در حال تبدیل شدن به یکی از کشورهای توسعه یافته شیمیایی دنیاست. رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: طی ۱۲ سال گذشته ایران اسلامی در زمینه تولیدات شیمیایی پیشرفت های زیادی را بدست آورده و در حال تبدیل شدن به یکی از کشورهای توسعه یافته در این بخش مهم محسوب می شود.
به ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق، سردار غلامرضا جلالی افزود: برغم توسعه های موجود در عرصه شیمیایی، هنوز هم کشور در زمینه امنیت و ایمنی در حوزه صنایع شیمیایی ضعیف عمل کرده است. وی با اشاره به اینکه پنج استان کشور به عنوان استان‌های هسته‌ای شناخته می‌شوند خاطر نشان کرد: طرح‌های مرتبط با هر پنج استان هسته‌ای کشور تهیه و در هر استان حداقل یک مرتبه مانور انجام شده است. رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطر نشان کرد: همین مانورها در سطح کشور و بخصوص با صنایع شیمیایی و زیستی در ماه شهر، عسلویه و استان قم برگزار کرده ایم. جلالی ادامه داد: در بیمارستان حضرت بقیه‌الله (عج) مجهزترین اورژانس درمان مصدومیت‌های شیمیایی را طراحی و اجرا کرده ایم و ظرفیت پذیرش مصدومیت‌های شیمیایی را به صورت گسترده داریم. این مسئول خاطر نشان کرد: در استان‌های بوشهر و خوزستان نیز که مجموعه‌های شیمیایی داریم مراکز و مردم زیادی در ارتباط با محصولات شیمیایی هستند و باید مراکزی وجود داشته باشد که در صورت وجود مشکل به آن مراجعه کنند. جلالی گفت: به رغم اهمیت موضوع بیمارستان‌ها در کشور اطلاعات دقیقی در ارتباط با نوع و نحوه درمان مصدومیت‌های شیمیایی ندارند و برای رفع این مشکل در یزد مرکز آموزش راه‌اندازی شده است. وی افزود: در این مرکز که جنبه کشوری دارد آموزش افراد و مراکزی که مرتبط با صنایع شیمیایی هستند را در اولویت اول و سایر افراد را در اولویت‌های بعدی انجام می دهیم. رئیس سازمان پدافند غیرعامل همچنین به حوزه هسته‌ای اشاره و تصریح کرد: شایسته است توجه ویژه‌ای در کشور در این بخش مهم صورت گیرد و تلاش زیادی در حوزه درمان مصدومیت‌های هسته‌ای در بیمارستان شهید چمران اهواز به این امر اختصاص یافته است. جلالی گفت: اصلی ترین ضعف کشور در حوزه بیولوژیک و شیمیایی آزمایشگاه‌ها است که باید در این زمینه نسبت به انجام فعالیت ها اقدام های لازم صورت گیرد تا بتوان جلو آسیب ها را گرفت. وی در ادامه به اهمیت آموزش مردم در حوزه پدافند غیرعامل اشاره و افزود: در این زمینه به رغم اهمیت موضوع عقب هستیم و باید فعالیت های بیشتر و بهتری بعمل آید. نخستین مرکز آموزش و مهارت‌آموزی پدافند غیرعامل کشور امروز با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، استاندار یزد و جمعی از مسئولان استانی و کشوری افتتاح و به بهره‌برداری رسید. در این مرکز، آموزش پدافند غیرعامل در حوزه CBRNE شامل مواد شیمیایی، بیولوژِیک، رادیو اکتیو، انفجاری و هسته‌ای به دستگاه‌ها، نهادها و مراکز مربوطه ارائه می‌شود.

ایران در حال تبدیل به یکی از کشورهای توسعه یافته شیمیایی دنیا

ایران در حال تبدیل به یکی از کشورهای توسعه یافته شیمیایی دنیا

همزمان با دومین روز برگزاری نخستین بازار تکنولوژی و نوآوری صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران، چهار کارگاه تخصصی برای بررسی موضوعات ارائه شد.

در مجله حریق می خوانید: نخستین بازار تکنولوژی و نوآوری صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران با همکاری ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، ستاد توسعه فناوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی ‌و فناوری ریاست جمهوری، سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی، پارک فناوری استان بوشهر و با حمایت شرکت‌های مستقر در منطقه، دوم و سوم اسفند ماه در منطقه ویژه اقتصاد انرژی پارس جنوبی برگزار شد. در بخش کارگاه‌های آموزشی اولین بازار نفت گاز و پتروشیمی کارگاه آموزشی رله‌ها و حفاظت شبکه‌های قدرت صنعتی برپا شد. این کارگاه با موضوعاتی مانند ساختار شبکه قدرت، شبکه زمین الکتریکی و حفاظت، سنسورهای ولتاژ و جریان حفاظت بانک خازنی و هماهنگی حفاظتی و دیگر موضوعات مرتبط بود. سرفصل‌های اصلی پتروشیمی کارگاه آموزشی آشنایی با اصول ضد انفجار ATEX مشتمل بر اصول انفجار و حفاظت در برابر آن، مناطق خطر و دسته‌بندی آن، دسته‌بندی و گروه‌های مختلف تجهیزات، انواع حفاظت تجهیزات در محیط‌ های مستعد انفجار گازی، ATEX و ده‌ها سرفصل دیگر بود. کارگاه کاربرد فناوری نانو در صنایع بالا دستی- عمومی نیز به معرفی ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی؛ بررسی اهمیت فناوری‌های نو؛ تعریف فناوری نانو و کاربردهای عمومی؛ اقتصاد فناوری نانو؛ وضعیت اقتصاد فناوری نانو در ایران؛ شرکت‌های بزرگ و فناوری نانو؛ مشکلات موجود در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی پرداخت. در این کارگاه کاربردهای فناوری نانو در صنایع بالادستی نفت و گاز از جمله نانوپوشش‌ها، گل حفاری و HSE؛ محصولات فناوری نانو مرتبط با صنایع بالادستی نفت و گاز و نیز معرفی سامانه تبادل فناوری نانو مورد بررسی و استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت. پنل تخصصی بازرگانی توسعه ساخت داخل و خودکفایی در صنعت نفت نیز در دومین روز از نخستین بازار تکنولوژی و نوآوری صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران با حضور مدیر بازرگانی مجتمع گاز پارس جنوبی، رییس عملیات کالا و دبیر شورای خودکفایی مجتمع گاز پارس جنوبی، مدیر هیات رییسه شرکت تولید پوشش لوله ماهشهر برگزار شد.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۲۳ اسفند ۱۳۹۵