ارزیابی بازار ایمنی و حریق در شورای همکاری خلیج‌ فارس GCC

گزارشی که مطالعه می‌کنید، تحلیل و ارزیابی بازار ایمنی حریق در شورای همکاری خلیج‌ فارس است و شامل تحقیق ویژه درباره ایمنی حریق در برج‌ ها و ساختمان‌ های بلند مرتبه می‌ شود. در روند بازار حال حاضر، رقابت‌ها، فرصت‌ ها و نکات چشمگیری که موجب رشد بازار ایمنی حریق در شورای همکاری خلیج‌ فارس در سال‌ های اخیر شده‌، مورد بررسی قرار گرفته است. گزارش حاضر ماحصل تحقیقات صورت‌ گرفته توسط تیم‌ های اجرایی و تحقیقاتی نمایشگاه Intersec است که به بیان نتایج می‌ پردازد.

به گزارش مجله حریق و نجات(ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق)، این گزارش‌ ها به سهل‌ انگاری‌ های ایمنی حریق که در ساخت‌ های و سازهای وخیم گذشته وجود داشته اشاره می‌کند، ولی اشاره‌ ای هم به قوانین جدیدی که برای اجرای دقیق دستورالعمل‌ های ایمنی برای حفاظت ساختمان‌ ها و افرادی که در آن‌ ها زندگی و کار می‌کنند، وضع شده نیز دارد. این یک فرصت مطلوب برای توسعه بازار ایمنی حریق در شورای همکاری خلیج‌ فارس ایجاد کرده و موجب افزایش تعداد شرکت‌ های ارائه‌ دهنده خدمات نیز شده است. لذا این گزارش نتیجه‌ گیری کرد که اکنون برای شرکت‌ هایی که محصولات و خدمات مرتبط با حریق دارند زمان آن است که حضور خود را در بازار تقویت کنند.

ارزیابی بازار ایمنی و حریق در شورای همکاری خلیج‌ فارس GCC

همچنین، تحقیقات بیشتر مشخص کرد که هنوز مسائل کلیدی که مانع از تکامل این بخش می‌ شوند، وجود دارند که به آنها تأکید می‌ شود. متأسفانه اغلب قوانین موجود مطابق استانداردهای بین‌ المللی نیستند و علاوه بر آن حتی هنوز آگاهی محدودی درباره راه‌ حل‌ های جدید وجود دارد که اغلب سرمایه‌گذاری و تصویب بودجه برای رفع نیازهای ایمنی را با کندی مواجه می‌کند. زمانی که قوانین جدید تأثیر مثبتی در رشد بازار داشته باشند، این گرایش می‌ تواند ایجاد شود که بسیاری از کارفرمایان، پیشنهادهای خوب و به‌ صرفه‌ ارائه‌ دهندگان خدمات یا تجهیزات را بپذیرند و باعث افزایش ایمنی جامعه شوند. بعلاوه، بازارهای مختلف کشورها، قوانین حفاظت حریق متعددی وضع کرده‌ اند که آشنایی و کارکردن مطابق آنها، برای پیمانکاران و تولیدکنندگان راه‌ حل‌ های ایمنی و حریق که بطور یکپارچه در سرتاسر منطقه کار می‌ کنند، مشکل می‌ آفریند. داشتن یک مجموعه قوانین یکسان و مصوب در سرتاسر منطقه، حقیقتاً موجب گشایش بازار خواهد شد.

ارزیابی بازار ایمنی و حریق در شورای همکاری خلیج‌ فارس GCC

ارزیابی بازار ایمنی و حریق در شورای همکاری خلیج‌ فارس GCC

آمارها

طبق آمارهای Frost & Sullivan در سال ۲۰۱۳ ، بازار جهانی ایمنی و حریق ارزشی بالغ بر ۷۶۰۰ میلیون دلار در سال داشته است که بازار شورای همکاری خلیج‌فارس، تقریباً شامل ۱۶ درصد آنرا به خود اختصاص داده بود.Frost & Sullivan  در سال ۲۰۱۴ تخمین زدند، در بازار ۱۴۰۰ میلیون دلاری شورای همکاری خلیج‌فارس، عربستان سعودی ۴۶ درصد و امارات متحده عربی ۳۴ درصد رشد سرمایه‌گذاری خواهند داشت. نرخ رشد ترکیبی  سالیانه CAGA بین ۱۴ الی ۱۵ درصد تخمین زده شد که با پیش‌بینی‌های انجام‌شده، بازار می‌ تواند ۳٫۱۵۰ میلیون دلار تا سال ۲۰۲۰ رشد داشته باشد. نکته قابل تأمل آنکه نرخ رشد ترکیبی سالیانه کشور قطر بیشتر از امارات متحده عربی می‌باشد. در چنین شرایطی قیمت، بعنوان تعیین‌کننده شدت رقابت شروع به تغییر می‌کند و مصرف‌کنندگان بطور فزاینده‌ای تمایل به اتخاذ اقدامات ایمنی پیشرفته با هزینه‌های بالا را خواهند داشت. این انتظار می‌رود که خرده‌فروشی تجاری، صنعتی، هتل‌ها و بیمارستان‌ها، قوی‌ترین محرک‌های رشد در طول دوره پیش‌بینی‌شده (۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰) خواهند بود. تخمین زده می‌شود که فقط بین ۱ الی ۲ درصد از مجموعه هزینه‌های ساخت پروژه در ایمنی حریق سرمایه‌گذاری شود.

محرک‌های موانع تجارت

محرک‌های موانع تجارت

در مجله حریق می خوانید:

موانع تجارت

بسیاری از رویدادهای بزرگ بین‌المللی آینده در منطقه خلیج‌فارس (بعنوان مثال، نمایشگاه ۲۰۲۰ امارت متحده عربی، جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ کشور قطر، مراسم سالیانه حج عربستان سعودی) موجب سرعت رشد در همه بخش‌ها شود که این می‌تواند برای بازار ایمنی حریق مفید باشد. در این روند، شرکت‌ها پیشنهادهای خود را با توجه به نیاز بازار محلی تغییر می‌دهند و این به معنی افزایش محصولات و خدمات ایمنی حریق می‌باشد که نیازهای منحصربه‌فرد در منطقه را سفارشی‌ می‌کند.

محرک‌ های دیگر بازار شامل موارد زیر هستند:

  • نیاز همیشگی به حفاظت از حریق و داشتن رفاه بیشتر
  • رشد اقتصادی و رونق ساخت‌وساز در حال انجام در منطقه
  • بهبود در اجرای قوانین ایمنی حریق در بناهای جدید

در زمان تحقیق انتظار می‌رفت که سرمایه‌گذاری دولت در بخش صنعتی، بخصوص در بخش نفت و گاز و صنایع پتروشیمی موجب تقویت نفوذ مداوم در تقاضا شود ولی در حال حاضر متغیر بودن قیمت نفت از سال ۲۰۱۵ باعث به تعویق افتادن سرمایه‌گذاری‌ها شده است. بی‌ثباتی در بکارگیری قوانین حریق مطابق با استانداردهای بین‌المللی و تبعیت مداوم از قوانین و دستورالعمل‌های قبلی، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در بخش ایمنی و حریق است. توسعه ساختار برج‌ها موجب اجرای قوانین جدید در شورای همکاری خلیج‌فارس شده است. کشورهای امارات متحده عربی، قطر و کویت قبلاً دستورالعمل‌ها و استانداردهای جهانی را بعنوان قانون تصویب کرده‌اند و سازمان‌ های ایمنی شهری اجرا و پیاده‌سازی این قوانین را انجام می‌دهد. اگرچه،  کشورهای عربستان سعودی، بحرین و عمان این قانون را بعنوان پایه و اساس قوانین خود بکار می‌گیرند، اما دقیقاً اجرا نمی‌کنند.

موانع دیگر تجارت شامل موارد زیر است:

  • جذابیت کم بازار جایگزین بعلت عمر طولانی محصولات موجود
  • سهل‌انگاری در هزینه‌کرد سیستم‌های ایمنی حریق توسط مصرف‌ کنندگان نهایی
  • رقابت شدید ارائه‌ دهندگان و بی‌ میلی کارفرماها

تسلط بازار

در حالی که بنظر می‌رسد رکود جهانی تجارت، نوسان قیمت نفت و تحولات متعدد در منطقه ممکن است باعث کم‌رنگ شدن حضور برندهای معتبر جهانی شده باشد، تولید محصولات داخلی متناسب با اقلیم کشورهای منطقه موجب رقابتی‌تر شدن فضای تجاری بین برندهای جهانی شده است. همچنین بعلت افزایش هزینه‌ های تعرفه واردات تجهیزات و مواد مصرفی فرایند ایمنی حریق، مانند: FM-200 ، هزینه‌های محصولات ایمنی و سرویس‌ های مرتبط افزایش یافته‌ اند.

ساختمان‌های بلندمرتبه

ساختمان‌های بلندمرتبه

ساختمان‌های بلندمرتبه

طبق اعلام شورای ساختمان‌ های بلند و زیستگاه شهری (CTBUH) از یکصد ساختمان بلندمرتبه بهره‌ برداری شده در جهان، بیست ‌و شش ساختمان در شورای همکاری خلیج‌ فارس هستند. در سال‌های اخیر، نصب سیستم اعلام حریق در ساختمان‌ های جدید الزامی شده است. اگرچه این گزارش توجه ما را به این واقعیت جلب می‌کند که ساختمان‌های قدیمی طبق قوانین پیشین ساخته شده‌اند و بیشتر آن‌ها از قوانین جدید تابعیت نمی‌کنند، لیکن توسعه سیستم‌ های وایرلس، فرصت بالقوه دیگری برای بازار سیستم‌ های ایمنی و حریق منطقه می‌ باشد. از سوی دیگر این ساختمان‌ ها نیاز دارند که تحت مقاوم‌ سازی باشند.

برج خلیفه، دبی، امارات متحده عربی

در حال حاضر برج خلیفه دبی، بلندترین ساختمان در جهان است که دارای سیستم پیشرفته کشف و اطفاء حریق می‌باشد. مدرن‌ترین سیستم‌های ایمنی و حریق، شامل: دتکتورهای فوق سریع و هوشمند، سیستم اطفاء حریق بی‌ اثر (HFC-MF200)، اسپرینکلر پیش‌فعال و سیستم‌های فوم در این برج نصب شده و از طریق صفحه کنترل اعلام حریق هوشمند نظارت می‌ شود. همچنین این برج‌ از سیستم‌ های پیشرفته کشف، اعلام و اطفاء حریق Fike استفاده می‌ کند که یکی از سریع‌ ترین سیستم‌ های تشخیص جهان هستند. این فناوری‌ ها براحتی می‌ توانند توسط یک مدیریت یکپارچه شهری، کنترل و دایما نظارت شوند تا بمجرد بروز کوچک‌ ترین ریسک احتمالی، سیستم‌ های مهار حریق را فعال کنند.

نتیجه‌گیری

بعد از ارزیابی فرصت‌ ها و پتانسیل تجارت در بازار ایمنی حریق منطقه خلیج‌فارس، نتایج گزارش این بود که چالش‌ های فراوان، محرک‌ های تقاضا و رشد در بازار ایمنی حریق منطقه خلیج‌ فارس بدون نقص بوده‌اند و بازار قدرتمندی برای حضور نقش‌ آفرینان در این زمینه ایجاد کرده است.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۲ خرداد ۱۳۹۶