انجمن تحقیقات حمل‌ و نقل آمریکا The US Transportation Research Board به یک پژوهش که برای شرکت خدمات مهندسی مرکز تجهیزات ترانزیتی Transit Resource Ctr -TRC Engineering Services LLC با هدف توسعه راهنما برای ارزیابی و کاهش حریق‌ های برقی در وسایط نقلیه ترانزیتی انجام‌شده بود، جایزه‌ای اعطا کرد.

ارزیابی و کاهش حریق‌ های برقی در وسایط نقلیه ترانزیتی

به گزارش مجله حریق و نجات(ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق)، آتش‌ سوزی در وسایل نقلیه ترانزیتی، پیامدهای سنگینی برای مسافرین و خدمه و همچنین بار مسئولیت برای تولیدکنندگان، تأمین‌ کنندگان و مجریان دارد. اکثر حوادث حریق‌های برقی/ اتصالی‌ های منجر به سوختن کامل / از دست رفتن خودرو یا حوادث دود گرفتگی جدی می‌ گردد. فیوزها و کلید ها برای این حالت شکست خاص طراحی نشده‌ اند و اثر بخش بودن روش‌ های شناسایی و اطفاء حریق سنتی اثبات نشده است.

ارزیابی و کاهش حریق‌ های برقی در وسایط نقلیه ترانزیتی

ارزیابی و کاهش حریق‌ های برقی در وسایط نقلیه ترانزیتی

در مهندسی حریق می خوانید: این مشکل با عواملی چون تنوع پیکربندی اجزاء موتور، چیدمان قطعات درون اجزاء، مسیریابی کابل‌ های برق و تغییرات مداوم در خودروها برای بهبود اثرات زیست‌ محیطی، وزن و قیمت، پیچیده‌تر هم می‌شود. اگرچه برخی فناوری‌ها و روش‌ها که ممکن است مفید بودنشان اثبات‌شده باشد یا شاید حتی به‌ طور قابل‌ توجهی تواتر و شدت حوادث اتصالی برق را کاهش می‌ دهد، ولی تولیدکنندگان و اپراتورهای تجهیزات اصل، به اجرای چنین فن‌ آوری‌ ها و روش‌ هایی علی‌ الخصوص بدلیل مشکلات احتمالی و هزینه‌ های تحمیلی بی‌ میل هستند. برخی کارهای اولیه به‌منظور تعیین روش‌ هایی برای تولید حالات شکست تکرار پذیر برای آزمودن فناوری‌ ها اجراشده و تلاش‌ های مرتبط با شناسایی حریق در وسایل نقلیه سنگین همچنان در حال انجام است. درحالی‌ که تلاش‌ های اشاره‌ شده به‌ طور مشخص در خصوص آزمون شرایط اتصالی نیستند، استانداردهای آزمون می‌ توانند به‌ منظور تکمیل شرایط اتصالی‌ های برقی، اصلاح شوند. پژوهش فوق نیازمند پیشگیری از ایجاد وقفه غیرضروری در خدمات درآمدزا، مصدومیت مسافران، هزینه‌های عملیاتی و سرمایه‌ گذاری برای اتوبوس‌ ها و مسافربر های ریلی است.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۲۲ خرداد ۱۳۹۶