تفاهمنامه چهارجانبه امداد و نجات

تفاهمنامه چهارجانبه امداد و نجات با سازمان امداد و نجات، جمعیت هلال احمر استان تهران، اورژانس تهران و فرودگاه مهرآباد منعقد شد.

به گزارش مجله حریق و نجات(ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق)، مجتبی اکبری در جلسه شورای اداری جمعیت هلال احمر مازندران افزود: یکی از بزرگترین و گسترده ترین عملیات امداد و نجات در کشور، اجرای طرح امدادونجات ساحلی در ایام تابستان است که با مدیریت جمعیت هلال احمر استان در قالب کمیته کاهش غریق و تلفات انسانی در ۴۰۰ کیلومتر نوار ساحلی مازندران اجرا می شود. وی افزود: جمعیت هلال احمر استان امسال نیز همانند سال گذشته با تمام توان عملیاتی و امدادی در اجرای این طرح حضوری فعال و محوری دارد. وی با تاکید بر پایش روزانه فرآیند اجرایی این طرح، کاهش حداکثری خسارات و تلفات ناشی از غرق شدن هموطنان در دریا را هدف نهایی طرح مزبور دانست و تصریح کرد: آرزوی قلبی ما به صفر رساندن شمار غریق در ساحل مازندران است.

اکبری با تاکید بر ضرورت مدیریت موثر در ایام پیک مسافر و گردشگر در مناطق ساحلی گفت: جمعیت هلال احمر هیچ مسئولیتی در نقاط اجرای طرح های سالم سازی ندارد زیرا این طرح ها به بخش خصوصی واگذار شده و مجریان اینگونه طرح ها ملزم به ارائه خدمات مختلف و موردنیاز به مسافرین هستند که خدمات امداد و نجات نیز باید در قالب همین خدمات مورد نیاز و با احتساب هزینه آن لحاظ شود. وی در ادامه دستاوردهای اجرای طرح امدادونجات ساحلی در تابستان سال گذشته را مطلوب توصیف و بر هماهنگی بیشتر دستگاه های اجرایی حاضر در کمیته کاهش غریق و تلفات انسانی تاکید کرد

به گزارش روابط‌عمومی فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، علی رستمی؛ مدیرکل فرودگاه مهرآباد و اسدالله موسوی؛ مدیر اورژانس تهران، مرتضی سلیمی؛ رئیس سازمان امداد و نجات و حسین کتابدار؛ مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران به منظور تقویت هماهنگی و هم‌افزایی در پاسخگویی به سوانح و حوادث و کاهش زمان پاسخگویی بهینه به حوادث تفاهمنامه همکاری منعقد کردند.

تقویت هماهنگی، ارتباط و هم‌افزایی در پاسخگویی به سوانح و حوادث، کاهش زمان پاسخگویی بهینه به حوادث و سوانح با تاکید بر شرح وظایف مصوب، پوشش نقاط کور عملیاتی با استفاده از روش همپوشانی عملیاتی به صورت استقرار موقت در محل سانحه، استفاده از بالگردهای جمعیت هلال‌احمر برای پوشش حوادث و سوانح با استقرار تیم‌های پزشکی اورژانس، مشخص کردن مسیر دستیابی به محل حادثه و هماهنگی‌های امنیتی و حفاظتی فرودگاه و تعریف فرآیند اطلاع‌رسانی سانحه از موارد این تفاهمنامه است.

در مهندسی حریق می خوانید:

در این تفاهمنامه امکان استقرار نیروهای طرفین در فرودگاه، تبادل اطلاعات میان دیسپچ‌ها و مرکز کنترل، هماهنگی عملیات‌های اضطراری و اورژانس در راستای اعزام نیروهای عملیاتی به صورت همزمان، امکان استفاده از ظرفیت‌های طرفین از قبیل نیروی انسانی و لجستیک خارج از بروکراسی اداری، برقراری ارتباط میان اورژانس، سازمان امداد و نجات و هلال احمر در راستای تسهیل و تسریع در فرآیندهای مدیریت حوادث و پشتیبانی از یکدیگر اجرا می‌شود.

به گفته رستمی؛ فرودگاه مهرآباد به عنوان یک مرکز پر جمعیت عمومی با حساسیت‌های منحصر به فردش، همواره به عنوان یکی از دغدغه‌های مهم در مواقع بروز حادثه محسوب می‌شود و تدوین نظامنامه طرح اضطراری و امضای تفاهمنامه با سازمان‌های خدمت‌رسان در این خصوص یک امر مهم تلقی می‌شود. وی توضیح داد: در بخشی دیگر از این تفاهمنامه، هلال احمر استان تهران و اورژانس نسبت به امدادرسانی در حوادث احتمالی، در کنار سایر دستگاه‌های امدادی در فروگاه مهرآباد به عملیات خواهند پرداخت.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۲۴ خرداد ۱۳۹۶