الزام محیط زیست به ایجاد واحدهای HSE در همه پروژه ها

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست: الزام به ایجاد واحدهای HSE در همه پروژه ها و رتبه بندی دانشگاه های سبز و صنعت سبز.

به گزارش مجله حریق و نجات(ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق)، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تا سال ٩٢ در تهران سالانه بیش از هشت هزار مرگ مرتبط با آلودگی هوا داشتیم که اکنون به پنج هزار تا پنج هزار و ۵٠٠ مورد در سال رسیده است. سعید متصدی در نشست خبری به مناسبت هفته محیط زیست افزود: کاهش سه هزار مرگ ناشی از آلودگی هوا در سال با اقدامات صورت گرفته میسر شد اما باید تلاش کنیم به صفر برسد.

مدیریت ارزیابی زیست محیطی پروژه ها

متصدی تاکید کرد: در این دوره ارزیابی اثرات زیست محیطی پروژه ها با تمام توان علمی، دانشگاهی و مراکز تخصصی مدیریت می شود. وی گفت: تمام گزارش های ارزیابی زیست محیطی انجام شده توان مقایسه با گزارش های مشابه خارجی دارند، فرایند ارزیابی این گزارش ها بسیار مهم است و مانند کشورهای دیگر کاملا بر اساس الگوهای علمی انجام می شود. معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: تمام پروژه های توسعه ای کشور در دولت یازدهم حتما گزارش ارزیابی زیست محیطی گرفته اند و هیچ پروژه ای بدون گزارش ارزیابی شروع نشده است. وی ادامه داد: ١۶٩ پروژه فاقد گزارش ارزیابی زیست محیطی از دولت قبل به ما رسیده از جمله سدسازی، فعالیت های نفتی، گازی، صنایع، ذوب فلزات ، راه سازی ، برق و نیروگاه بدون هیچ ملاحظه زیست محیطی اجرا شده اند.

بهره گیری از فناوری های سازگار با محیط زیست

متصدی گفت: امروز فقط به صنعتی در کشور مجوز داده می شود که به روز و سازگار با محیط زیست باشد، از سال ۹۲ و روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به هیچ نیروگاهی با راندمان زیر ۵۰ درصد مجوز نداده ایم و هر نیروگاهی که مجوز گرفته دارای توربین هایی از کلاس F است که راندمان بالای ۸۵ درصد دارد.

الزام به ایجاد واحدهای HSE

در مهندسی حریق می خوانید: وی اظهار کرد تمام پروژه هایی که ارزیابی زیست محیطی آنها مورد قبول سازمان محیط زیست قرار گرفته و عملیات اجرایی آنها آغاز شده موظف به ایجاد واحد ایمنی ، بهداشت، محیط زیست(HSE) شده اند ، همچنین موظف شده اند گزارش کار درراستای ارزیابی زیست محیطی را باید به طور مداوم به سازمان محیط زیست ارائه دهند. متصدی با تاکید بر اینکه سازمان محیط زیست بر اجرای پروژه ها نظارت دقیق دارد گفت: در این راستا تاکنون سه پروژه های که ارزیابی زیست محیطی آنها مورد قبول سازمان بود اما در روند کار گزارش صحیح و قابل قبولی به سازمان ارائه نکردند متوقف شدند مانند پروژه خط لوله دماوند به امامزاده هاشم و فیروزکوه که به علت عدم توجه و رعایت ملاحظات زیست محیطی متوقف شد.

رتبه بندی دانشگاه های سبز و صنعت سبز

وی گفت: برای اولین بار در دولت یازدهم هر ساله دانشگاه ها را بر اساس میزان مصرف کاغذ، کاهش میزان مصرف انرژی، آب و سوخت رتبه بندی می کنیم که سال گذشته سه دانشگاه به عنوان دانشگاه سبز معرفی شدند. متصدی درباره صنعت افزود: تاکنون چهار دوره همایش صنعت برگزار کردیم و امروز مدرک سبز بودن صنایع در ایران با یک مدرک بین المللی برابری می کند ، مدارک صنایع سبز توسط سازمان توسعه صنعتی ملل متحد ( یونیدو ) و GIZ آلمان و سازمان محیط زیست امضا می شود.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۲۵ خرداد ۱۳۹۶