ربات آتش نشان

این توربین رباتیک قابلیت های متعددی دارد که از آن جمله می توان به امکان شلیک جریانی از آب با برد ۹۰ متر و همچنین اسپری کف تا مسافت ۶۰ متر اشاره نمود. علاوه بر این، یک فن قدرتمند هم برای TAF 20 در نظر گرفته شده است که می تواند دود را از فضای یک اتاق پاکسازی کند.

به گزارش مجله حریق و نجات(ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق)، مولینز ضمن ارسال ایمیلی در مورد قابلیت های این ربات به سایت Mashable اعلام کرده: TAF 20 را می توان به صورت از راه دور(تا مسافت ۵۰۰ متری) هم کنترل نمود و آن را به سمت موقعیت هایی گسیل داد که بیش از اندازه برای آتش نشانان خطرناک هستند و باید بگویم که حفظ جان آتش نشان ها بالاترین اولویت را برای ما دارد.

ربات آتش نشان

وی در ایمیل خود همچنین اظهار داشته: این دستگاه یک تیغه بولدوزری دارد که می تواند موانعی نظیر ماشین ها را در مواردی که حادثه درون تونل و محیط های محصور رخ داده، از سر راهش بردارد و گرد و غبار و نخاله هایی که بعد از بروز انفجار به وجود آمده اند را از مسیرش پاکسازی کند.

براساس اعلام مولینز، این ربات که شهردار ایالت نیو ساوت ولز مبلغی برابر با ۲۲۲۱۳۱ دلار آمریکا را بابت خریداری اش پرداخت کرده در شهر Alexandria نگهداری خواهد شد تا در مواقع نیاز از آن استفاده شود.

در مهندسی حریق می خوانید:

الیوت نیز در این باره گفته: به این ترتیب وقتی حرف از مدیریت آتش های خطرناک و دیگر شرایط اضطراری در میان بیاید که آتش نشان ها امکان نزدیک شدن ایمن به آنها را ندارند و برای نمونه با خطر انفجار روبرو هستند، آتش نشان های نیو ساوت ولز یک گام جلوتر خواهند بود.

با این همه، در نظر داشته باشید که همه تکنولوژی های جدید هم عملکرد خوبی را در آتش از خود نشان نمی دهند. برای نمونه در ماه اکتبر، سازمان ایمنی هوایی استرالیا هشداری را صادر کرد که کاربران پهپادهای سرگرمی را از به پرواز درآوردن این پرنده های بدون سرنشین بر فراز محل های آتش سوزی برحذر می داشت و جریمه های سنگینی را به خاطر ایجاد اختلال در عملیات های امداد و نجات و همچنین به خطر انداختن ایمنی هواپیماهای آتش نشان برایشان تعیین کرده بود.

 

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۳۰ خرداد ۱۳۹۶