نفوذ ناپذیری در محیط هسته‌ ای با فناوری XATTAX

به گزارش مجله حریق و نجات(ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق)، وجود تشعشعات هسته‌ ای هنگام انتقال از جایی بجای دیگر، روی دیوارها و کف اتاق‌ ها می‌ تواند خیلی خطرناک باشد. اگر این مسیرها بطور حرفه‌ای درزگیری و محافظت نشوند، احتمال وجود اشعه گاما در طول مسیر حمل می‌ رود. لذا مطابق استانداردها وجود سیستم درزگیری که در برابر اشعه رادیواکتیوی گاما مقاوم باشد، الزامی است. شرکت مهندسی Beele درزگیری به نام XATTAX طراحی کرده که این سیستم حفاظتی مؤثر هم‌ اکنون در محدوده راکتور‌های متعددی بکار گرفته شده است.

نفوذناپذیری در محیط هسته‌ای با فناوری XATTAX شرکت مهندسی Beele

سیستم جدید که توسط Aalten هلندی(که از متخصصان درزگیری است) طراحی شده، برای حفاظت از تشعشعات گاما و رادیواکتیو دارای کاور می‌باشد. برای مجموعه محصولاتی که بصورت کلی و یا ترکیبی برای درزگیری و پوشش خاص استفاده می‌شود، مفید می‌باشد. به گفته وی ما یک اسم کلی بنام XATTAX را انتخاب کردیم. در نقطه مرکزی سیستم Radiatt یک دیوار محکم و ضخیم ۸۰ سانتی‌متری برای پوشش و حفاظت کامل در برابر تشعشعات هسته‌ای تعبیه شده است. سیستم Radiatt بدون اینکه از کیفیت مقاومت آن چیزی کاسته شود، می‌تواند با چندین محصول شرکت مهندسی Beele ادغام شود. در این صورت، در ترکیب Radiatt باNIFIRNO پیش‌بینی ۹۹٫۹ درصدی مقاومت در برابر تشعشعات دیده می‌شود.

نفوذ ناپذیری در محیط هسته‌ ای با فناوری XATTAX

نفوذ ناپذیری در محیط هسته‌ ای با فناوری XATTAX

در مهندسی حریق می خواند:

حتی در ترکیب NOFIRNO با ACTIFOAM و یا NOFIRNO با AQUASTOP به ترتیب درصد مقاومت ۹۱ الی ۹۹ درصدی پیش‌بینی می‌شود. همچنین با دیگر تولیدات شرکت مهندسیBeele این‌ گونه می‌باشند. تعمیر و نگهداری سیستم Radiatt کاملاً رایگان بوده و ۸۰ سال طول عمر مفید آن می‌باشد. تست‌ها با دستگاه جدید انجام شده و با تمام جزئیات در Kiwa Covenant ثبت گردیده است. در تمام پروژه‌های مهم هسته‌ای، از انواع لاستیک برای محصولات مختلف استفاده شده است. لذا مطالعات متعددی برای بررسی مقاومت محصولات در برابر تشعشعات گاما صورت گرفته است. در طی آزمایشات متعدد، این تجهیزات در معرض حدوداً KGY (kilogray) 200 تشعشات مختلف قرار گرفتند که در واقع هیچ تأثیری در خصوصیات مواد نگذاشت. اگرچه مواد حتی بعد از اینکه در معرض تشعشعات قرار می‌ گیرند، ثابت می‌ مانند.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۱۹ شهریور ۱۳۹۶