انجام مانور مدیریت بحران بدون اعلام قبلی در مجتمع گاز پارس جنوبی

رئیس HSE شرکت ملی گاز ایران: انجام مانور مدیریت بحران بدون اعلام قبلی در مجتمع گاز پارس جنوبی. مدیریت در صنعت گاز بدون آمادگی جدی فنی و ایمنی بالا، دست نیافتنی خواهد بود.

به گزارش مجله حریق و نجات(ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق) و به نقل از روابط عمومی مجتمع گاز پارس جنوبی محمدرضا یوسفی پور رئیس HSE شرکت ملی گاز ایران با اعلام برگزاری مانورهای ۶ گانه مرتبط با مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در سطح مجتمع گاز پارس جنوبی، اظهار کرد: ماهیت صنعت گاز کشور به عنوان پرریسک ترین صنعت پس از انرژی هسته ای و اختصاص بیش از ۷۰ درصد از سبد انرژی کشور به گاز و وابستگی مردم به این نعمت پاک، مسلماً کارگردانی چنین صنعتی را بدون آمادگی جدی فنی و ایمنی بالا، دست نیافتنی خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: از این رو، دستیابی به این سطح از آمادگی، نگارش سناریوها بر مبنای شناسایی و اولویت بندی بحران های تکنولوژیک و غیرتکنولوژیک، شناسایی واقع‌بینانه آسیب پذیری‌ها و برگزاری مانورهای هدفمند، ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

یوسفی پور تصریح کرد: اجرای مانوری در این سطح گسترده و به صورت همزمان در ۴ پالایشگاه مجتمع در شرایط خاص آب و هوایی منطقه و همچنین بازه تعمیرات اساسی، نشان دهنده آمادگی کارکنان صنعت گاز کشور است.
این مقام مسئول تصریح کرد: با توجه به موقعیت خاص منطقه ویژه اقتصادی و براساس پیشنهاد کمیته CMC (هسته مرکزی ستاد مدیریت بحران مانور) و تایید مدیرعامل مجموعه به منظور ارزیابی واقعی و سنجش میزان آمادگی کارکنان، تصمیم به تغییر در محل و نوع سناریو گرفته شد و این مهم را بدون اطلاع قبلی به مرحله اجرا درآوردند که نشان از عزم راسخ مسئولان و کارکنان این صنعت جهت تولید پایدار گاز است.

یوسفی پور اذعان کرد: این مانور چندگانه در پالایشگاه های دوم، چهارم، هفتم و نهم و با حضور و مشارکت بیش از ۱۳۰۰ نفر از کارکنان شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی و همچنین مسئولان ارشد سازمان پدافند غیرعامل کشور و شرکت ملی گاز ایران به منظور آمادگی کامل پالایشگاه های مذکور با هرگونه حادثه احتمالی و پیش بینی برنامه ریزی و اجرایی شد.

وی در ادامه افزود: این مانور عظیم با انجام سناریوهایی از قبیل ایجاد آتش سوزی بر روی مخزن تانک ذخیره میعانات گازی در پالایشگاه دوم آغاز و حادثه در ایستگاه برق شماره ۸ و برق گرفتگی و ایجاد آرک در تاسیسات آبگیر شماره ۲ ادامه پیدا کرد و با رعایت تمام مسائل ایمنی به نتیجه مطلوب رسید.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۱۵ آذر ۱۳۹۶