ایمنی حریق برج‌ ها و ساختمان‌ های بلند‌مرتبه در GCC

به گزارش مجله حریق و نجات(ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق)، کارشناسان Intersec جدیدترین دیدگاه‌های خود را در مورد ایمنی حریق در ساختمان‌های بلندمرتبه در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌ فارس مطرح کردند. فروش لوازم ایمنی چالش‌ های زیادی دارد، اما هر چالشی نکته مهمی برای یک فرصت منحصر به‌فرد خود را دارد. طبق اعلام شورای ساختمان‌های بلند و زیستگاه‌های شهری (CTBUH)، از یکصد ساختمان بلندمرتبه بهره‌برداری شده در جهان، بیست‌وشش ساختمان در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس وجود دارند که بدلیل آتش‌سوزی‌ای که اخیراً در یکی از ساختمان‌های بلندمرتبه رخ‌داده بود، باعث شده به این موضوع از حیث ارائه‌دهندگان ایده‌های جدید ایمنی حریق و حادثه توجه ویژه‌ای شود.

ایمنی حریق برج‌ ها و ساختمان‌ های بلند‌مرتبه در GCC

ایمنی حریق برج‌ ها و ساختمان‌ های بلند‌مرتبه در GCC

یکی از حوادث بسیار قابل‌توجه اخیر که عناوین اصلی اخبار را به خود اختصاص داده بود، آتش‌سوزی‌ای بود که در هتلی پنج ستاره در مرکز شهر دبی و در جشن شب سال نو ۲۰۱۵ میلادی، کمی پیش از نواخته شدن زنگ نیمه‌شب ناگهان رخ داد که احتمالاً بعلت اتصال برق ایجاد شده بود و در سرتاسر ساختمان ۶۳ طبقه، آتش زبانه می‌کشید. هیچ‌گونه تلفاتی در حین وقوع این حادثه رخ نداد و با تخلیه به‌موقع میهمانان و بازدیدکنندگان و همچنین تاکتیک سریع حمله چندجانبه به حریق با استفاده از فناوری‌های جدید، آتش سهمگین مهار شد.

در مهندسی حریق می خوانید:

پیش‌ازاین نیز در فوریه سال ۲۰۱۵، وقوع آتش‌سوزی در برج ۷۹ طبقه Torch که شعله‌های آن ساختمان را احاطه کرده بود، بسرعت به تمام ساختمان سرایت و آن را ویران کرد. این موضوع سؤالاتی را در مورد کیفیت مصالح ساختمانی بکار رفته در نمای برج و همچنین عناصر استفاده‌شده در نماهای برج‌های بلندمرتبه در سراسر منطقه مطرح می‌کند. مهار موفقیت‌آمیز حریق در هتل مرکز شهر دبی، به اقدامات مؤثر مسئولین در راستای سنجش ایمنی حریق و پیشرفتی که در بازار لوازم ایمنی طی سال‌های اخیر بدان دست‌یافته‌اند، اشاره می‌کند؛ اما هنوز هم چالش‌هایی برای غلبه بر حریق وجود دارد.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۲۲ آذر ۱۳۹۶