مضمون اصلی پیشگیری از حریق

مضمون اصلی پیشگیری از حریق امسال «هر ثانیه‌ای ارزشمند است: دو راه خروج طراحی کنید»، که اشاره‌ای است به این واقعیت است که خانه‌های نوسازتر سریع‌تر از هر زمان دیگری آتش گرفته و دچار حریق می‌شوند. این مطلب را انجمن ملی حفاظت در برابر حریق آمریکا اعلام کرده است.

به گزارش مهندسی حریق(ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق)، ساکنان منازل ممکن است زمانی در حدود دو دقیقه، و شاید کمتر، داشته باشند تا در هنگام یک آتش‌سوزی معمولی منزل، از زمان اعلام هشدار سیستم ضدحریق و ضد دود با ایمنی کامل از ساختمان خارج گردند.

«لوازم داخلی مدرن خانه‌ها، همراه با این واقعیت که خانه‌ها عموما ترجیح داده می‌شوند که با فضاهای باز و مصالح سبک ساخته شوند، به روند سریع‌تر آتش‌سوزی منارل و بناها کمک می‌رسانند. چنین مسائلی برنامه‌ ریزی برای فرار و پیاده‌سازی چنین طرح‌هایی برای بنا را بسیار حیاتی می‌کند».
انجمن مربوطه می‌گوید به نقل از یک نظرسنجی که اخیرا صورت گرفته است، مشخص گردید که آمریکایی‌ها تصورات اشتباه عدیده‌ای درباره طرح‌های گریز از منزل و پیاده‌سازی آنها دارند:
کمتر از نیمی (۴۸ درصد) می‌دانند که اجزاء صحیح طرح گریز از منزل شامل اعلام اطفاء حریق فعال، دو راه خروج از هر اتاق، یک نقطه تجمع در بیرون از ساختمان می‌باشد.

نزدیک به یک چهارم (۲۳ درصد) نمی‌دانند که هر اتاقی باید دست‌کم دو راه خروج داشته باشد.
نزدیک به ۵۷ درصد فکر می‌کنند که در یک آتش‌سوزی معمولی منازل تک‌خانواده‌ای، هنگامی که سیستم اعلام حریق به کار افتد، انسان معمولی بیش از دو دقیقه زمان برای خروج دارد.

«خانه جایی است که انسان‌ها در معرض بیشترین خطر آتش‌سوزی قرار دارند، امّا به شکل طنزآمیزی، دقیقا همان جایی است که ایشان بیشترین احساس امنیت را دارند. این احساس اعتماد و امنیت بیش از حد، می‌تواند به عدم آگاهی هرچه بیشتر عموم مردم در باب طرح‌های گریز از منزل بیانجامد».

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۹ بهمن ۱۳۹۶