عسلویه دو قسمت می شود

سال آینده با فرآورش ۸۲ درصد گاز در مجتمع گاز پارس جنوبی ،درآمد روزانه کشور به ۲۷۲ میلیون دلار خواهد رسید.

به گزارش مجله حریق و نجات(ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق)، مسعود حسنی، مدیر عامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در مراسم معارفه مدیر سایت ۲ و مدیر فاز ۱۹ گفت: با این میزان فرآوری، درآمد کشور به ۲۷۲ میلیون دلار در روز خواهد رسید و در سایه دستاورد بسیار مهم، ارزش یک سال محصولات پارس جنوبی معادل ۹۹ میلیارد دلار خواهد رسید.

وی افزود: مخزن مشترک پارس جنوبی دو برابر مخزن دوم روسیه است و این مهم یک ثروت عظیم و استثنایی برای کشورمان محسوب می گردد. حسنی در ادامه خاطرنشان کرد: برای استفاده بهینه از این مخزن مشترک باید یک چشم انداز و استراتژی بسیار مهم طراحی و تنظیم نموده و طبق برنامه گام برداریم.

این مقام مسئول افزود: اکنون مجتمع گاز پارس در افق پیش رو باید بتوانیم با شرکت های بزرگ دنیا مثل شل، ِانی و بی پی رقابت کنیم و اکنون مجتمع گاز پارس جنوبی با سهم تولید بیش از ۷۰ درصد نقش بسیار مهمی در صنعت نفت و گاز کشور دارد.

حسنی گفت: تولیدات پارس جنوبی معادل ۱/۲ میلیون بشکه نفت خام است که بعد از پایان طرح توسعه در پالایشگاه های پارس جنوبی به ۵ میلیون بشکه معادل نفت خام می رسد که این رقم دو برابر نفت شرکت بی پی خواهد بود.

وی در ادامه به افزایش تولیدات مجتمع در سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: حجم تولیدات مجتمع در سال جاری نیز افزایش بسیار چشمگیری خواهد داشت.

وی گفت: در سال ۹۵ میزان تولید اتان ۴۲ درصد و تولید بوتان ۵٫۵ درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش داشته است. در سال گذشته، همچنین تولید گوگرد حدود ۳۱ درصد، تولید میعانات گازی بیش از ۱۴ درصد رشد داشته است.

به گفته حسنی، با توجه به بهره برداری از پالایشگاه های ششم تا دهم در سال های اخیر، مجتمع گاز پارس جنوبی برای کاهش میزان فلرینگ این پالایشگاه ها برنامه‌ریزی کرده و در ۲ سال آینده میزان فلرینگ این پالایشگاه‌ها نیز به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

وی در ادامه تصریح کرد: برای بهبود عملکرد شرکت با توجه به حجم کار و وسعت زیاد میدان پارس جنوبی باید تغییراتی اساسی در ساختار این شرکت مهم ایجاد نماییم.

حسنی افزود: ما نمی‌توانیم ۱۳ پالایشگاه را همزمان اداره کنیم پس مجتمع به دو سایت اول و دوم تقسیم و مهندس سید محمد مهدی هاشمی را به عنوان مدیر سایت ۲ منصوب می‌نمایم.

مدیرعامل پارس جنوبی گفت: فاز ۱۹ پارس جنوبی یک فاز استثنایی و شاهکار بود چرا که در زمان تحریم ها شکل گرفت و ۱۳ میلیارد مترمکعب در سال تولید می‌کند.

وی در پایان گفت: برای فاز ۱۹ مهندس سهیل رفیعی به عنوان یک فرد متخصص در حوزه بهره برداری به عنوان مدیر این فاز منصوب می‌شود.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۵ اسفند ۱۳۹۶