عبور از آتش با خیالی آسوده

زین پس با خیالی آسوده از داخل آتش عبور کنید!

یکی از مشکلاتی که همواره آتش نشانان با آن درگیر هستند لباس های سنگینی است که برای حفاظت از آتش به تن می کنند. علاوه بر آتش نشانان سایر افرادی که در معرض آتش هستند نیز همواره باید مراقب سرایت شعله های آتش به لباس های خود باشند. پژوهشگران فناوری نانو با ارائه یک راه حل توانستند لباس هایی را ابداع کنند که در مقابل شعله آتش بسیار مقاوم است و شعله ور نمی شود. برای تولید این لباس فقط کافی است نانوذرات خاصی بر روی پارچه یا الیاف مورد استفاده در این لباس قرار داده شود تا نسبت به آتش مقاوم شود.

خانه هایی ایمن در مقابل آتش با فناوری نانو!

با وجود اجناس خطرناک و قابل احتراق در خانه ها،‌ جلوگیری از بروز آتش سوزی های احتمالی به یکی از دغدغه های اصلی افراد تبدیل شده است. اما پیشرفت های حاصل شده در زمینه کاربرد فناوری نانو در صنایع از جمله نساجی و ساختمان،‌ بستر مناسبی را برای زندگی ای آسان و بی دغدغه فراهم کرده است. از جمله کاربردهای فناوری نانو در ضد آتش کردن محصولات می توان به تولید شیشه ها و سازه های چوبی مقاوم در برابر حرارت و منسوجات ضد آتش اشاره کرد. تفاوت عمده شیشه های مقاوم در برابر آتش نسبت به شیشه های معمولی، در بکارگیری لایه ای شفاف حاوی نانوذرات سیلیس میان دو صفحه شیشه ای است. این امر باعث می شود هنگام آتش سوزی یا هنگامی که شیشه گرم می شود،‌ لایه شفاف حاوی نانوذرات سیلیس، به محافظی سخت، تیره و مقاوم در برابر حرارت تبدیل شود.

دستیابی به عملکرد پیشرفته تر محصولات چوبی در برابر آتش نیز کار مشکلی نیست. بسیاری از بازدارنده های آتش که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرند، در کاهش پارامترهای مختلف عکس العمل چوب در برابر آتش از جمله قابلیت اشتعال، پخش حرارت و گسترش شعله مؤثرند. عملکرد چوب در برابر آتش با بکارگیری فناوری نانو می تواند تا حد عملکرد پشم های معدنی و صفحات فولادی افزایش یابد. بنابراین با بکارگیری محصولات مبتنی بر فناوری نانو اعم از سازه های چوبی، شیشه های مقاوم در برابر حرارت، مبلمان و فرش های ضد آتش می توان احتمال بروز آتش سوزی های مخرب را تا اندازه زیادی کاهش داد.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۸ اسفند ۱۳۹۶