دلایل انفجار در پالایشگاه تورنس کالیفرنیا

گزارش CSB به زبان ساده

به گزارش مجله حریق و نجات(ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق)، در ۱۸ فوریه ۲۰۱۵ انفجاری در پالایشگاه تورنس کالیفرنیا متعلق به کمپانی معظم اکسون موبیل، رخ داد که طی آن چندین نفر زخمی شدند و آسیب جدی به پالایشگاه وارد شد . قطعاتی از واحد کت کراکر، تا یک مایل دورتر از پلنت پراکنده شدند و تولید پالایشگاه به مدت بیش از یک سال قطع شد تاجاییکه مردم کالیفرنیا، با افزایش قیمت بنزین مواجه شدند و هزینه رانندگان و سیستم حمل و نقل، حدود ۲٫۴ میلیارد دلار افزایش یافت. انفجار در واحد تولید و پردازش بنزین پالایشگاه (کت کراکر یا FCC) رخ داد که در آن از واکنش بین هیدروکربن ها و کاتالیزور مخصوص، انواع محصولات، به ویژه بنزین تولید می شود. واحد کت کراکر ، بخش یک بخش جانبی دارد که مخصوص تصفیه هوای این واحد است و آلاینده های هوا را رسوب داده و جدا میکند.

گزارش هیئت ژوری ایمنی CSB

همانگونه که در پستهای بالاتر، درباره روال معمول حوادث شیمیایی آمریکا و نقش هیئت ایمنی شیمیایی ایالات متحده (CSB) ، شرح دادم، این هیئت، درباره این حادثه نیز، تحقیق و تفحص کرده و پس از بررسی حادثه، گزارش نهایی خود را در ۳ می ۲۰۱۷ منتشر کرد. در گزارش CSB آمده است که واضح و روشن است که در قسمت تصفیه هوای واحد FCC ، هیچ هیدروکربنی نباید جریان یابد، زیرا این موضوع می تواند به ایجاد اتمسفر انفجاری منجر شود، پس بین این دو بخش از واحد FCC، همیشه یک مانع مکانیکی (شیر کشویی) وجود دارد.

گزارش هیئت، مشخص کرد که در روز حادثه، یک شیر کشویی، که به عنوان یک حفاظ مهم ایمنی هم بوده است، درست عمل نمیکند و و اجازه می دهد تا هیدروکربن ها به سمت دیگر واحد یعنی بخش تصفیه هوا رفته و با رسیدن به دستگاه رسوب دهنده الکترواستاتیک (ESP) منفجر شوند. ونسا آلن ساترلند، از مدیران ارشد CSB گفت: “این انفجار اتفاق نمی افتاد، اگر سیستم “مدیریت ایمنی فرآیند” قویتری وجود داشت”. متن گزارش CSB به نتایج مهمی اشاره میکند:

  • این واحد، بدون داشتن دستورالعمل های عملیاتی مناسب اداره میشد.
  • در سیستم مدیریت ایمنی فرایند پالایشگاه، چندین شکاف وجود داشت، بگونه ایکه اجازه می داد تا واحد FCC یا کت کراکر، بدون داشتن سیستم ESD یا توقف اضطراری فعالیت کرده و محدوده ایمن عملیاتی نداشته باشد.
  • پالایشگاه به تضمین هایی که نمی توان تایید کرد، متکی بود و بدون تجزیه و تحلیل کافی خطرات شرایط فعلی فرایند، از روش های قبلی دارای انحراف استاندارد استفاده میکرد.
  • اطمینان از اینکه تجهیزات و حفاظ های ایمنی، میتوانند عملکرد مورد نظر خود را با موفقیت انجام دهند حیاتی است، اما هنگامی که شیر کشویی در شرایط اضطراری، مورد نیاز بود، بدرستی کار نکرد و هیدروکربن ها توانستند به منبع جرقه برسند.
  • پالایشگاه به طور مستقیم، استانداردهای ایمنی شرکت ExxonMobil را نقض میکرده تا جاییکه در روند منجر به این حادثه، کارکنان، تمام الزامات قفل گذاری و برچسب گذاری را نادیده گرفتند (Lock out- tag out)

هنگامیکه قطعات بزرگ ناشی از انفجار به واحد های دیگر پالایشگاه پرتاب می شدند، یکی از این قطعات، در واحد الکیلاسیون پالایشگاه، فرود آمده و مخزن حاوی ده ها هزار پوند اسید هیدروفلوئوریک اصلاح شده یا HF را تخریب میکند و باعث نشت این اسید فوق سمی میشود. اسیدی که میتواند در فاز بخار، ده ها مایل حرکت کرده و دوباره به میعانات اسیدی تبدیل گردد و باعث خسارات شدید به سیستم تنفسی، پوست و استخوان های جامعه انسانی شود.

گفتنیست که در شعاع پنج کیلومتری این پالایشگاه، ۳۳۳۰۰۰ نفر ساکن بوده و ۷۱ مدرسه و ۸ بیمارستان، در آن وجود دارد. متاسفانه ExxonMobil، مالک و گرداننده پالایشگاه در زمان حادثه، به درخواست های CSB برای دادن اطلاعات دقیق در مورد حفاظ های جلوگیری کننده یا کاهش دهنده نشت اسید HF پاسخ نداد و به همین دلیل، گزارش CSB برای توضیح دلایل این نشتی، کامل نیست. در ژوئیه ۲۰۱۶، ExxonMobil ، این پالایشگاه را به هلدینگ PBFواگذار کرد که شاید دلیلی بر این موضوع باشد که از آن زمان تا کنون، این پالایشگاه چندین حادثه را تجربه کرده است. ساترلند همچنین گفت: “درس های ارزشمندی برای یادگیری و کاربرد در این پالایشگاه وجود دارد که برای همه پالایشگاه های ایالات متحده مفید و لازم است؛ مانند لزوم ایجاد فضای ایمن برای عملیات و ایجاد فضای امن برای کارکنان”.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۲۱ اسفند ۱۳۹۶