بازهم Hochiki اروپا، این بار در حفاظت از صنعت پتروشیمی غنا

به گزارش مجله حریق و نجات(ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق)، کمپانی Hochiki اروپا تولیدکننده پیشرو لوازم ایمنی، با تأمین مجموعه‌ای نوین از تجهیزات شناسایی و اعلام حریق، از پروژه احداث تأسیسات جدید انبارش و توزیع مواد پتروشیمی در غنا پشتیبانی می‌کند. این پایانه انبارش و توزیع محصولات نفتی جدید در منطقه‌ای بیش از ۱۱۳،۰۰۰ مترمربع در قلب شهر بندری Tema ساخته می‌شود. ۸ ساختمان سایت، ملزم به رعایت بالاترین استانداردهای حفاظت هستند.

زمانی که دغدغه ایمنی و جان انسان‌هاست، تأسیسات نفت و گاز بخصوص می‌توانند به محیط‌های چالش‌برانگیزی بدل شوند. وجود مواد خطرناک و بالقوه فرار، مانند مواد پتروشیمایی، توجه بیشتری بر ملاحظات ایمنی طلب می‌کند. علاوه بر آن، میزان بالای دود، گردوغبار و سایر ذرات موجود در فضای این‌گونه تأسیسات، می‌تواند چالشی برای شناسایی دقیق آتش را ایجاد کند و در نتیجه نیاز مبرمی به استفاده از ابزار فوق هوشمند تشخیص، احساس می‌شود.

در مجله حریق می خوانید:

شرکت یونانی Metron Energy Application ، پیمانکار ساخت‌ تأسیسات Tema است. هرچند استانداردهای NFPA مقررات آمریکایی است و در این کشور به رسمیت شناخته می‌شود، با این‌حال سیستم اعلام حریق شرکت Formula Techniki، تأمین‌کننده راه‌حل‌های ایمنی حریق، الزامات آئین‌نامه اعلام حریق NFPA 72 را برآورده نمود. این ضرورت نیز وجود داشت که تجهیزات نصب شده در بخش‌های مختلف سیستم اعلام حریق، هوشمند باشند تا به مدیران تأسیسات اجازه دهد بمنظور اتخاذ اقدامات مناسب جهت حفاظت از ساختمان‌ها و افراد داخل آن‌ها، در سریع‌ترین زمان ممکن خطرات را شناسایی نمایند.

ghana petrochemical industry

ghana petrochemical industry

یافتن راه‌ حل مناسب

برای این پروژه Formula Techniki تعدادی از محصولات Hochiki اروپا را که دارای تأییدیه سطح ۲ درجه حفاظت ایمنی SIL بودند، انتخاب نمود. SIL استانداردی است که توسط صنعت نفت و گاز به‌طور گسترده‌ای در جهان پذیرفته شده و اهدافی در خصوص قابلیت اطمینان و عملکرد سیستم‌های ایمنی مورد استفاده برای محافظت از چنین محیط‌های خطرناکی را تعیین می‌نماید.

در مجموع ۱۸ دستگاه سنسور دیجیتال تائید شده و ۴۵ سنسور دود فوتوالکتریک SIL در سرتاسر تأسیسات انبار نصب گردید. این حسگرها که دارای قابلیت تنظیم سطح حساسیت هستند، به مدیران تأسیسات اجازه می‌دهند که آستانه تحریک سنسور را بسته به محیط عملیاتی پیرامون افزایش یا کاهش دهند. بهبود نسبت سیگنال به نویز بدین معنی است سنسورها به‌گونه‌ای تنظیم می‌شوند که با نویز سروصدا پس‌زمینه که بطور معمول در چنین محیط‌هایی حضور دارند، تحریک نشده بلکه تنها با سیگنال‌های منحصربفرد ناشی از رهاشدن ذرات اضافی که در آتش‌سوزی‌ها تولید می‌شود، عمل می‌کنند. انجام این کار، سبب کاهش اعلام‌های کاذب می‌شود.

https://www.hochikieurope.com/

https://www.hochikieurope.com

شستی‌های ضدآب آدرس پذیر موردتأیید SIL نیز در گوشه گوشه سایت نصب شده است که به افراد داخل ساختمان اجازه می‌دهد تا در صورت وقوع آتش‌سوزی یا حوادث ایمنی، به‌صورت دستی سیستم اعلام حریق را فعال سازند. طراحی و تائید این محصولات برای کاربردهای سفارشی خاص، ازجمله سکوهای نفتی و محیط‌های دریایی صورت گرفته است. بعنوان مثال عایق اتصال کوتاه اضافی برای حصول اطمینان از عملکرد لوپ یکی از ویژگی‌های این محصولات است، همچنین ارتباطات واکنش سریع را برای حذف نسبی خطر اعلام‌های کاذب ارائه می‌دهند. هر دو سنسور فوتوالکتریک و شستی ضدآب نصب شده در تأسیسات با پروتکل باز ESP شرکت Hochiki اروپا در راستای نیاز Metron Energy Application به یک راهکار انعطاف‌پذیر و هوشمند ایمنی حریق سازگار هستند.

بازهم Hochiki اروپا، این بار در حفاظت از صنعت پتروشیمی غنا

بازهم Hochiki اروپا، این بار در حفاظت از صنعت پتروشیمی غنا

ایمن نگه داشتن کارکنان

هم اکنون تجهیزات ایمنی در Tema نصب شده و احداث این تأسیسات رو به پایان است. اینک بواسطه تجهیزات Hochiki Europe، این سایت دارای سیستم ایمنی حریقی است که قادر است الزامات سخت‌گیرانه چنین محیط خطرناکی را به نحو احسن برآورده نماید. Angelos Angelikas، مدیر فنی Formula Techniki در مورد این پروژه گفت: در محیط‌های خطرناک، ملاحظات ایمنی حریق بی‌شماری وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند. در راستای تطبیق با ریسک‌های فراوانی که کارکنان شاغل در چنین ساختمان‌هایی با آن مواجه هستند، لزوماً باید از محصولاتی که در دنیا بخاطر کیفیت و عملکرد فوق‌العاده‌شان شناخته شده هستند، استفاده نماییم. با مجموعه اختصاصی محصولات دارای SIL و تأییدیه‌های هیئت صدور گواهینامه پیشگیری از زیان LPCB، Hochiki یک انتخاب اصلح بود.

مهندس Daniel Bon، مدیر فروش منطقه‌ایHochiki ، افزود: به‌عنوان یک تولیدکننده که محصولات خود را برای استفاده در سراسر جهان عرضه می‌کند، بسیار مهم است که وقتی پای قوانین و تأییدیه‌های ایمنی در میان است، استانداردهای طراز اول را برآورده نماییم. حضور ما در سراسر اروپا، خاورمیانه و آفریقا، تعهد بالای ما نسبت به تولید محصولات با کیفیت ممتاز را تضمین می‌کند، زیرا ما قادر به ارائه راه‌حل‌های شناخته شده جهانی در برخی از کاربری‌های خطرناک هستیم. این پروژه نیز بدون استثنا توانسته راه‌حلی مناسب برای این محیط چالش‌برانگیز ارائه دهد تا حفاظت مطلوبی برای افرادی که روزانه در سرتاسر سایت کار می‌کنند را فراهم نماید.

twitter facebook youtube telegram
مهندسی حریق
۸ خرداد ۱۳۹۷