اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۳
مطالعه شرح کوتاه و دانلود ماهنامه
در این شماره می‌خوانید:

پودرهــای آتشنشــانی نــوع BC معمــولا از دو مــاده تولیــد میشــوند.

بی کربنــات سـدیم و بیکربنـات پتاسـیم کـه هـر دو دارای سـاختار بلـوری بـوده و بـرای اسـتفاده به عنــوان مــاده مؤثــر خاموش کننــده آتش‌نشــانی بــه شــکل پــودر تولیــد میگردنــد.
هـر دو غیرسـمی بـوده و سـازگار بـا محیـط زیسـت هسـتند.
پودرهــای بیکربنــات ســدیم، بازگشــت حریــق بیشــتری نســبت بــه بیکربنــات پتاســیم دارنــد.

نقطـه ضعـف دیگـر ایـن دو متریـال، تخریـب تجهیـزات الکتریکـی و الکترونیکی پس از خاموش کـردن آتـش بـا ایـن خاموشکننده‌هـا اسـت.

سیم کشی برق، بخشی از سیستم های حفاظت در برابر آتش است؛ بنابراین، در شرایط آتش سوزی، باید کماکان به طور قابل اعتماد کار کند.

چرا که عملکرد برخی دستگاه های حیاتی در شرایط اضطراری همچون: سیستم های کشف، اعلام و اطفای حریق، آژیرها، چراغ های تخلیه اضطراری، فن های تخلیه و ... به مقاومت شبکه انرژی الکتریکی سازه وابسته است.

این مقاله نحوه تست و عملکرد کابل های مقاوم در برابر آتش را مورد بحث قرار می دهد، از جمله اینکه چگونه قابلیت اطمینان و استحکام کابل ها یا عدم وجود آنها بر ایمنی تأثیر می گذارد.

طی سال ‌های متمادی از ساخت تجهیزات مبارزه تن با تن با حریق، یکی از مهم ‌ترین دستاوردها، ابداع شیوه استفاده از تکنولوژی غبار آب (واترمیست)، فوم و هوای فشرده بوده است.

در این روش، آب پودرشده و فوم در ترکیب با هوای فشرده در مخزنی محکم و سبک، به محل حریق منتقل شده و کاربر بصورت انفرادی، حریق را به سرعت مهار می ‌نماید.

HNE فناوری پیشرفته اطفاء حریق تولید آلمان است که به نوعی انقلابی در صنعت اطفاء حریق محسوب می‌ گردد.

این مقاله به معرفی این محصول استراتژیک می ‌پردازد:

انبارها اغلب حاوی محصولات و مواد با ارزش فراوانی هستند که می‌ توانند طی بیست و چهار ساعت شبانه ‌روز فعالیت کنند و همیشه پرسنل در آنجا حضور داشته باشد؛ بنابراین ضروری است که تشخیص آتش ‌سوزی مناسب و قابل اعتماد در آن وجود داشته باشد.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با یکی از سریع ‌ترین و قابل اعتمادترین کاشف ‌های حریق در انبارها آشنا کنیم...

تولیدکنندگان جهانی فوم‏ های آتش ‏نشانی، رقابت ‏های نفس ‏گیری با یکدیگر برای کسب سهم از بازار و سهم از مشتری حوزه ایمنی دارند.

اخیراً Johnson Controls ، کمپانی معتبر تولیدکننده تجهیزات تخصصی حوزه ایمنی حریق، جدید ترین کنسانتره فوم غیرفلوئورینه خود را با نام ۳%x3% THUNDERSTORM® WNF33A به بازار ارائه کرد.

این فوم قوی‌ ترین محصول از سبد مجموعه فوم‌ های آتش ‌نشانی این شرکت دانش ‌بنیان است.

از آنجایی که حرکت جهان به سمت سوخت ‌های تجدیدپذیر با استقبال مواجه شده، تقاضای فزاینده ‌ای نیز برای وسایل نقلیه الکتریکی EV  یا هیبریدی HEV بوجود آمده است.

با این حال، دانش عمومی و تخصصی در مورد خطرات آتش ‌سوزی جدید مرتبط با این خودروها، محدود است.

برای مثال، حریق این خودروها می ‌تواند منجر به انتشار گازهای سمی یا انفجار شود.

Dafo Vehicle Protection اخیرا محصولی جدید به نام Li-IonFire ارائه کرده که در ادامه می‌‍خوانید:

در کمپانی Shell به ایمنی کارکنان و میهمانان اهمیت زیادی داده می‌ شود و این شرکت متعهد است که ویژگی ‌های HSSE را به عنوان یک عنصر کلیدی در رویدادهای استخدام و یادگیری خود تضمین نماید.

توصیه ‌های ایمنی ‌ای که در ادامه می‌خوانید، با در نظر گرفتن این موضوع به کلیه کارکنان جدید الاستخدام، میهمانان و مشتریان ارائه می‌شود.

خطر آتش ‌سوزی در معادن همیشه وجود دارد.

مایعات قابل ‌اشتعال، مواد قابل ‌احتراق و ماشین ‌آلات بسیار داغ، وقتی در اثر یک بی ‌احتیاطی، با هم ترکیب ‌شوند، می ‌توانند معدن را به یک جهنم واقعی تبدیل کنند.

مخصوصا بواسطه وسعت زیاد محدوده معدن، دسترسی به محل حادثه، اغلب با زمان زیادی همراه است و ثانیه‌ های تاخیر، قاتل اموال و جان کارکنان!

در این مجال به مهم ‏ترین اصول و موازین خودایمنی در معادن سطحی پرداخته می ‏شود که قادر است در صورت رعایت، ضامن روند رو به رشد و بی ‏توقف تولید باشد.

به بیشتر مکان ‌هایی که بازدید می‌ کنید، نگاه کنید.

ادارات، فروشگاه‏ ها، منازل، اماکن صنعتی و ... هرگز نباید بیش از ۳۰ متر از یک خاموش ‌کننده دستی فاصله داشته باشید.

اغلب آنها را به صورت جفت می ‌بینید:

یک خاموش‌ کننده عموماً پودری و دیگری Co2.

اما هنگام مواجهه با آتش ‌سوزی چگونه می‌ دانید از کدام یک استفاده کنید؟

در مقاله ‌ای که در ادامه می ‌خوانید، Roger Carr بنیانگذار کمپانی Britannia Fire از تولد خاموش‌ کننده‌ های پلاستیکی P50 می ‌گوید:

تحقیقات موسسه بررسی مرگ‌ های تصادفی Fatal Accident Inquiry  نشان داد که هتل اسکاتلندی که اخیرا دچار حریق شد، دارای نقایص متعددی در مورد ایمنی آتش ‌سوزی بود.

در حالی که متأسفانه دو مرد در آتش‌سوزی مردند، تحقیقات نشان داد که وجود اسپرینکلرها منجر به جلوگیری از مرگ آنها می ‌شد.

باید پرسید که چرا برای برجسته کردن نیاز به اسپرینکلر در هتل ‌هایی مانند این، چنین فاجعه‌ای باید اتفاق می ‌افتاد.

این مقاله به بررسی نقش اسپرینکلرها در حریق هتل‏ های مختلف می‏ پردازد:

مجله مهندسی حفاظت از حریق شماره 57
تعداد صفحات: ۸۰
فرمت فایل: PDF
زمان انتشار: تیر ۱۴۰۲