بزرگترین مرکز اطلاع رسانی صنعت ایمنی و آتش‌نشانی
شبکه های اجتماعی
متن پیش فرض

ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق 59

مطالعه شرح کوتاه و دانلود ماهنامه
در این شماره می‌خوانید:

افزایش آتش‌ سوزی خودروهای برقی منجر به ممنوعیت توقف و نگهداری این خودروها در پارکینگ ‌های عمومی شهرهای اروپا شده است. حریق این خودروها نه تنها برای مالکان آنها، بلکه برای اپراتورها و طراحان پارکینگ‌ ها نیز نگران‌ کننده شده است. علت آتش‌ سوزی وسایل نقلیه برقی چیست؟ رفتار باتری‌ ها در برابر آتش چگونه است و در هنگام شارژ چه مواردی را باید در نظر گرفت؟ پروژه تحقیقاتی SUVEREN به این سؤالات و سؤالات دیگر پرداخته است.

نتایج، پیشنهادات ارزشمندی را ارائه داده است:

بزرگ‌ ترین تفاوت آتش ‌نشانی سنتی و مدرن، در مواجهه لحظه به لحظه درست، با حریق  است. زیرا دینامیک حادثه می ‌تواند به سرعت تغییر کند.

Jason Messerschmidt ، مدیر فروش FLIR Systems می‌ گوید: دستگاه ‌های تصویربرداری حرارتی دستی یا نصب ‌شده بر روی هواپیماهای بدون سرنشین، ابزار بسیار خوبی هستند نه فقط برای بررسی صحنه حریق، بلکه برای نظارت بر ایمنی آتش ‌نشان ‌ها که حفظ جانش‏ شان اولویت دارد!

شرکت فنی مهندسی بازرگانی هورسان ایمن بهنیا فعالیت خود را از ۱۳۹۹، با تکیه بر سابقه‌ ۲۰ ساله بنیان ‌گذاران و دانش فنی متخصصان سیستم ‌های اعلام و اطفاء حریق، آغاز کرد. این مطلب به معرفی این برند معتبر و فعال در حوزه ایمنی حریق می پردازد:

کمپانی Resolve Marine ارائه ‌دهنده بین ‌المللی خدمات آتش ‌نشانی و نجات دریایی (SMFF) است و به سراسر جهان سرویس می ‌دهد. برای اطمینان از آمادگی پاسخگویی در ایالات متحده، این شرکت یکی از بزرگ ‌ترین موجودی تجهیزات واکنش و نجات را دارد: چهار پایگاه کاملاً مجهز و نیروهای عملیاتی کارآزموده، به اضافه ۲۳ انبار تجهیزات در چین، سنگاپور، هند، هلند، بریتانیا، جبل‌ الطارق، آمریکای جنوبی و آفریقای جنوبی است. این مطلب به معرفی این امدادگر جهانی می ‌پردازد:

تناسب ‌ساز فوم آتش‌ نشانی Fire Foam Proportioner یک تجهیز کلیدی در سیستم ‌های اطفاء آتش با فوم است. وظیفه اصلی تناسب ‌ساز فوم آتش ‌نشانی، تنظیم و محاسبه دقیق نسبت فوم به آب است. در شماره گذشته تناسب‌ سازهای مکانیکی آب و فوم موسوم به فوم ‏دوز معرفی شدند، در ادامه به معرفی تناسب‌سازهای دیجیتال می ‏پردازیم:

سایت‌ های ساختمانی وسیع، علیرغم ظاهر آرام و غلط ‌انداز، مکان‌ های خطرناکی از جهت بروز آتش ‌سوزی هستند. بسیاری از مصالح و ماشین‌ آلات نیاز به نظارت دائمی دارند و احتمال عواقب تهدید کننده برای اشتباهات کوچک وجود دارد. برای مدیریت این خطرات، مدیران پروژه باید از فاز شناسایی و واکنش به شرایط اضطراری به سمت فناوری ‌های متصل برای ارائه یک رویکرد پیشگیرانه حرکت کنند. مطلب فرارو به یکی از تکنولوژی ‏های جدید این حوزه می ‏پردازد:

تشخیص زودهنگام حریق در سردخانه‏ ها، بدلیل ویژگی ‌های خاص محیطی (ابعاد، سیستم، قفسه ‌بندی و...) همواره چالش ‌برانگیز بوده است. وقوع خطاهای الکتریکی و یا مکانیکی تجیهزات حمل‌ و نقل، تجهیزات الکتریکی، تجهیزات موجود در سقف، روشنایی، حرارت ناشی از عملیات تعمیر و نگهداری و بعضا حریق عمدی، ازجمله علل بروز حریق در سردخانه‏ هاست. این مقاله توصیه‌ ها و دستورالعمل ‌هایی را در زمینه طراحی و عملکرد بهتر FAAST FLEX در محیط ‌های با دمای پایین ارائه می‌ کند:

در طول سال ‏های اخیر، شرکت ‌های معدنی جهان به طور فزاینده ‌ای در سیستم ‌های حفاظت از آتش برای محافظت از عملیات خود، سرمایه ‌گذاری کرده ‌اند.

این در درجه اول به دلیل اتکای فزاینده به سیستم‌ های خودکار، برای محافظت از عملیات استخراج است و سپس به تغییر نگرش مدیران آنها. در این مطلب به معرفی یک فناوری مطلوب برای ایمنی حریق در معادن می ‌پردازیم:

نتایج بررسی علل حریق، در زمره اثربخش‌ ترین و کاربردی‌ ترین معیار و راهنما برای کارشناسان پیشگیری از حریق و سپس اطفای حریق سازمان ‌های آتش‌ نشانی شهری و صنعتی است. بیمه‌ ها، فعالان کسب ‌و کار ایمنی در برابر حریق، تولیدکنندگان و نهایتا تصمیم‌ گیران اصلی ایمنی جوامع در برابر خطرات آتش ‌سوزی هم از این نتایج بی ‏نصیب نیستند. بمنظور کشف درست علل و سبب بروز حریق، ابزارهایی موردنیاز کارشناس بررسی علت حریق است که در ادامه لیست آنها را می ‌خوانید:

ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق 59
تعداد صفحات: ۸۰
فرمت فایل: PDF
زمان انتشار: شهریور ۱۴۰۲