بزرگترین مرکز اطلاع رسانی صنعت ایمنی و آتش‌نشانی
شبکه های اجتماعی
متن پیش فرض

ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق 60

مطالعه شرح کوتاه و دانلود ماهنامه
در این شماره می‌خوانید:

از سال ۲۰۰۷، SP Fire Research در توسعه یک سیستم اطفای حریق فوم برای محافظت از تونل ‌های ریلی حامل قطارهای باری در منطقه بندر Antwerp مشارکت داشت. نقش SP در این پروژه، با بودجه کل بیش از ۸۷۰ میلیون یورو، ارزیابی عملکرد سیستم اطفاء حریق و ارائه داده ‌ها برای تعیین ظرفیت ‌های طراحی سیستم لازم، به عنوان یک شخص ثالث مستقل برای آزمایشات بود. این سیستم‌ ها همزمان با راه ‌اندازی تونل در دسامبر ۲۰۱۴ فعال شده و تاکنون یکی از بهترین سیستم ‌های جامع ایمنی حریق تونل ‌های ریلی جهان شناخته شده است. بخوانید:

تحقیق در مورد علت آتش ‌سوزی، در گذشته‌ ای نه چندان دور، برعهده دوربین، ذره‌ب ین، گچ و طراحی دستی صحنه بود. در سال‌ های اخیر، فناوری اسکن لیزری سه‌ بعدی در جعبه ابزار محققین آتش ‌سوزی، اهمیت فراوانی پیدا کرده است، چرا که به دلیل توانایی آن در ثبت جزئیات ریز صحنه ‌ای که با کمترین آسیب به اشخاص و محل حادثه، چندین ذینفع را قادر می ‌سازد تا به علت دقیق ماجرا پی ببرند، به ارزشمندترین ابزار بررسی حادثه تبدیل شده است.

قبل از رسیدن هر محصول به کاربر نهایی آن در هر کجای جهان، باید این محصول کاملاً ایمن؛ تولید، حمل ‏و نقل، انبار و استفاده شود. با انجام آزمایشات محصول که مطابق استانداردهای روز دنیا و در آزمایشگاه ‏های پیشرفته انجام می ‏شود، می ‏توان امیدوار بود که مسیر رشد و توسعه جامعه هموار بوده و به هدف خود می ‏رسد.

در صفحات فرارو، برخی استانداردهای مهم تولید و تست عملکرد تجهیزات و خدمات ایمنی حریق حضورتان معرفی می ‏گردند.

عامل عمده نرخ آزاد شدن گرما، بار حریق است، که شدت یک رویدادِ آتش ‌سوزی را در ساختمان‌ ها تعیین می‌ کند. برای اجرای طرح‌ های ایمنی مناسب در برابر آتش ‌سوزی، داشتن اطلاعات کاملی از بار حریق در ساختمان ‌های مسکونی ضروری است. تحقیق حاضر با استفاده از نتایج بررسی ۵۰ ساختمان مرتفع در استانبول، ترکیه، به برآوردِ بار حریق و رشد آتش ‌سوزی در آپارتمان‌ های مسکونیِ مدرن می ‌پردازد.

ممیزی و ارزیابی سیستم ‌های فومینگ مخازن دارای اهمیت بالایی است تا وضعیت واقعی ایمنی و ریسک ‌های احتمالی را برای اطفاء حریق مخازن در زمان حریق نشان دهد. سیستم‌ های فوم می ‌بایست مطابق با استانداردهای EN13565-2-2018 ، NFPA25:2020 و NFPA11:2021 مورد بازرسی دوره ‌ای سالیانه توسط افراد متخصص در زمینه فوم قرار گیرند تا از صحت عملکردشان اطمینان حاصل گردد. پیش از اینکه به بندهای استاندارد در مورد این ضرورت اشاره کنیم به اختصار دلایل حریق مخازن را بررسی می ‌کنیم.

آتش‏سوزی هیچگاه قربانیان خود را تفکیک نمی ‌کند و استثنائی برای کسی قائل نیست. در این میان افراد دارای ناتوانی ذهنی، چون درک کاملی از پیامد حادثه ندارند، ممکن است از فرار عاجز شده و به راحتی طعمه حریق شوند. ناتوانی ذهنی دربرگیرنده دامنه گسترده ‌ای از سطح ضعیف عملکرد و توانایی ‌های یادگیری است و رشد ناقص ذهنی، مهم ‌ترین عامل محدودیت عملکرد فرد. به ‌گونه ‌ای که شخص را در تطابق با محیط ناتوان می‌ سازد. آموزش این افراد، نیازمند آگاهی و دانایی‌های خاصی است که در این مقاله به بررسی نحوه آموزش مفاهیم ایمنی حریق به این قدرتمندان روحی پرداخته می ‌شود:

برای هر کسی که در یک معدن کار می ‌کند، یا یکی از عزیزانش در این زمینه کار می‌ کند، بدیهی است که بهره ‌وری هرگز نباید به قیمت ایمنی تمام شود. یافتن راه‌های نوآورانه برای افزایش بهره ‌وری و در عین حال کاهش ریسک، یکی از مهم ‌ترین الزامات مسئولین ایمنی معادن می ‌باشد. این‌ گونه است که پیشرفت واقعی حاصل می ‌شود. Deloitte گزارشی در مورد چهار حوزه کلیدی ایمنی منتشر کرده است که برای ایجاد یک معدن ایمن موردنیاز است. بخوانید:

ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق ۶۰
تعداد صفحات: ۸۰
فرمت فایل: PDF
زمان انتشار: مهر ۱۴۰۲