خرداد ۱۰, ۱۴۰۳
مطالعه شرح کوتاه و دانلود ماهنامه
در این شماره می‌خوانید:

نمایشگاه ایمنی و امنیت Intersec، یکی از مهم‌ترین نمایشگاه‌های بین‌المللی پیشرو در حوزه امنیت و ایمنی در سراسر جهان است که هر سال در شهر دبی امارات متحده عربی برگزار می‌شود.

این نمایشگاه بیش از ۱۲۰۰ غرفه از ۱۰۰ کشور دارد و بدلیل حضور سالانه بیش از ۴۵ هزار نفر فعال فنی، علمی و تخصصی از ۱۶۰ کشور دنیا، یکی از پربازدیدترین نمایشگاه‌های جهان بشمار می‌رود.

این حجم از بازدیدکنندگان، فرصت و فضای خوبی برای برقراری ارتباط و پیشرفت کسب‌وکارهای این حوزه و تعامل متخصصین کشور ماست.

وظیفه اصلی سیستم ‌های تهویه؛ جذب، گرم‌ کردن یا خنک ‌کردن هوای تازه و دفع هوای آلوده است.

در این سیستم فشار کافی برای توزیع یکنواخت هوای پاک، مورد نیاز دائمی است.

در صورت وقوع آتش‌ سوزی احتمالی در ساختمان‌ های بلند دارای این سیستم‏ ها، تکلیف چیست؟ بخوانید:

موادی که خوراک بسیاری از پالایشگاه ‌ها و پتروشیمی ‌ها را تأمین می ‌کند، پس از تولید، بلافاصله مورد استفاده قرار نمی‌ گیرند و می ‏بایست بصورت ایمن نگهداری و انبار شده تا در صورت نیاز، ارسال و مصرف شوند.

لذا یکی از مهم‌ ترین دغدغه‏ ها در زمینه صنایع استخراج و پالایش نفت و مشتقات آن، ذخیره ‌سازی این مواد، پس از فرآوری است. ‌‌‌در این مطلب به ایمنی حریق این مخازن پرداخته می‏ شود.

این مقاله کاربردی، استفاده از آشکارساز دود مکشی FAAST FLEX (ASD) را برای پیکربندی ‌های دوتایی Double Knock و Redundancy نشان می‌دهد. از پیکربندی Double Knock در فضاهایی استفاده می‌ شود که عامل خاموش ‌کننده تحت هیچ شرایطی نباید با هشدار کاذب تخلیه شود و از پیکربندی Redundancy بیشتر در فضاهایی استفاده می ‌شود که از حساسیت بسیار بالایی برخوردار هستند و تحت هیچ شرایطی نباید حفاظت در برابر حریق از دست برود.

اطلاعات موجود در این مقاله می‌ بایست در راستای کدها و استانداردهای آتش‌ نشانی محلی استفاده شود و در صورت لزوم، سایر شیوه ‌نامه‌ های بومی نیز باید رعایت شوند.

هیچ چیز در دنیا، جای آرامش و آسایش را نمی ‌گیرد.

چه در کسب ‌و کار، چه خانه و چه مسافرت. نکته اینجاست که در دنیای فعلی ‌مان، اینکه با اعتماد به کدام شریک ایمنی؛

حفاظت از تمام اموال، خانواده، همکاران، زندگی و آینده‌ مان را به وی بسپاریم که در لحظات بحرانی بتواند، درست، بموقع و کامل، ایفای نقش کند، به اندازه اعتماد به خلبان (وقتی روی صندلی‌ مان نشسته ‌ایم و هیچ اختیاری در روند پرواز نداریم) حیاتی و مهم است. بهنیا فقط یک شرکت نیست، شریک ایمنی شماست.

زندان‏ها و بیمارستان‏ ها ازجمله تصرفاتی هستند که کنترل حریق آنها، نیازمند برنامه منسجم قبلی، تمرینات ادواری و همچنین تدبیر هوشمند در لحظه است.

آتش ‌سوزی زندان دولتی اوهایو که در بیست و یکم آوریل ۱۹۳۰ اتفاق افتاد، به بدترین حادثه در تاریخ آتش ‌سوزی زندان ‌ها معروف شده است. در این حادثه ۳۲۲ زندانی کشته شدند. در این مقاله به بررسی ایمنی حریق در زندان پرداخته می ‏شود.

یک کارخانه تولیدی، بعد از یکسال مطالعه و پژوهش، با صرف میلیاردها تومان سرمایه شخصی یا وام از بانک، طی سه سال ساخته و بعد از یکسال از نصب و راه‌اندازی تجهیزات، بالاخره به بهره ‌برداری می ‌رسد.

ولی همین کارخانه، در اثر ناتوانی در مهار حریق در لحظات اولیه (با خاموش ‌کننده دستی) ظرف یک نصف روز، کاملا از بین می ‌رود.

بعد از بررسی تصاویر دوربین مداربسته مشخص می ‌گردد:

پودر خاموش‌ کننده‌ ها نتوانست حریق را خاموش کنند!

مقاله فرارو به تفاوت پودرهای آتش‌ نشانی می ‌پردازد:

صنعت فولاد، گسترده‌ ترین صنعت جهان، با زیرمجموعه ‌های مختلف: تولید و فرآوری مواد اولیه (معدن)، استحصال (ذوب‌ آهن) و مصرف (همه صنایع) است. مصرف مداوم و لحظه‌ای این ماده ارزشمند، موجب تلاش روزافزون جوامع، برای استمرار تولید آن شده است و همانطور که ایمنی پایدار، ضامن تولید و توسعه پایدار است، ضروری است به موضوع ایمنی در این صنعت هم بهای کافی داده شود. مطلب این شماره به این بحث می ‌پردازد.

Cover 61 scaled
تعداد صفحات: ۸۰
فرمت فایل: PDF
زمان انتشار: آبان ۱۴۰۲