خرداد ۱۱, ۱۴۰۳
مطالعه شرح کوتاه و دانلود ماهنامه
در این شماره می‌خوانید:

حریق‌ های ناشی از کار گرم منجر به مرگ، جراحت و صدها میلیون دلار خسارت در سال می ‌شود، در حالیکه قابل پیشگیری هستند. چنانچه تمام افراد سازمان از روش کار گرم ایمن پیروی ‌کنند، این آتش ‌سوزی ‌ها قابل پیشگیری هستند. مقاله فرارو به توضیح خلاصه ‌ای از استاندارد NFPA 51B بعنوان راهنمایی برای پیشگیری از آتش ‌سوزی در حین برشکاری، جوشکاری و در مجموع کار گرم یا داغ می‌ پردازد.

تشخیص دقیق و قابل ‌اعتماد سیستم کشف و اعلان حریق، ‌‌بخصوص در اماکن و تصرفات خاص همچون: تونل ‌ها، سینی کابل ‌ها، تسمه‌ نقاله ‌ها، تجهیزات توزیع برق، برج ‌های خنک ‌کننده، خطوط لوله و مخازن نفت و گاز و مواد شیمیایی، اهمیت بسیار بالایی دارد که به لطف دتکتورهای حرارتی خطی یا Linear Heat Detector این امر محقق شده. در این مطلب، بطور خلاصه به این تجهیز ارزشمند پرداخته می ‌شود.

آتش ‌نشان ‌ها هر روز جان خود را به خطر می ‌اندازند تا کشورشان را ایمن نگه دارند. اما واضح است که خطرات عملیات‌ اطفای حریق، روی سلامتی آنها، با خاموش‌شدن آتش متوقف نمی‌ شود. هر آتش ‌نشانی این ترس را دارد که روزی وی و خانواده ‌اش اخبار ویرانگری از سلامتی‌ اش را دریافت کند. این مقاله به جدیدترین دستاوردهای تحقیقات در این خصوص می ‌پردازد.

این مقاله جزئیات نصب آشکارساز FAAST FLEX را در یک سلول غیرفعال از زندان HMP Hasler بریتانیا در آگوست ۲۰۲۱ نشان می ‌دهد. در این مقاله توضیحاتی درباره مشکلات کارفرما، راه‌ حل‌ ها، نحوه نصب و تست‌ های عملکردی ارائه شده است. لازم به ذکر است که در این آزمایش از FAAST FLEX مدل FLX-020 استفاده شده است.

پس از عملیات اطفای حریق توسط آتش ‌نشانان، تحقیقات برای تعیین منشا و علت آتش ‌سوزی یا انفجار آغاز می ‌شود. بررسی چنین حوادثی نیازمند یک رویکرد سیستماتیک و دانش علوم پایه حریق است. بدین منظور انجمن ملی حفاظت در برابر آتش امریکا (NFPA) راهنمای تحقیق و بررسی علل و کانون آتش‌ سوزی و انفجارات را تحت کد NFPA 921، تدوین و به متخصصین ارائه کرده است.‌‌‌‌‌ ادامه را بخوانید:

جنگیدن درست با حریق، ضمن داشتن تاکتیک و تکنیک عملیاتی درست، ابزار خوب هم می‏ خواهد. ابزارهای همیشگی، نتایج همیشگی دارند و البته پیامدهای همیشگی! امروزه فناوری ‏های مدرنی که با مصرف ماده اطفایی کمتر، نتایج خیره‏ کننده ‏ای را در پی دارند، وارد بازی جدال با حریق شده‏ اند. (که البته برنده ‏ترند!) در ادامه با ایمن پخش ماهان، آشناتر می ‏شویم:

امروزه در کنار صنایع متداول، صنایعی نظیر صنایع هسته ‌‏ای، فضایی، شیمیایی یا فرایندی (نفت‏وگاز) وجود دارند که به دلیل ماهیت خاص خود، همواره با خطر نشت، رهایش و انفجار روبرو هستند. اجرای سیستم مدیریت ایمنی فرایند (PSM) برای افزایش سطح ایمنی و کاهش رخداد حوادث آنها لازم و ضروری است. مطلبی که در ادامه می ‏آید، به این موضوع جذاب می ‏پردازد:

آتش ‌باری، موتور حرکت معدن است. همانطور که برای حرکت خودرو، باید سوخت را تبدیل به انرژی کرد، در معدن، این نقش مواد ناریه یا همان مواد منفجره است. برای شکستن سنگ و استخراج معدن از مواد ناریه برای تخریب و از ماشین‌آلات معدنی برای انتقال آنها استفاده می شود. از روزگاران گذشته بشر از مواد منفجره یا ناریه استفاده می ‌کرده است. در این مقاله به این موضوع از دیدگاه ایمنی پرداخته می ‏شود:

Cover 62 Low
تعداد صفحات: ۸۰
فرمت فایل: PDF
زمان انتشار: آذر ۱۴۰۲