خرداد ۱۱, ۱۴۰۳
مطالعه شرح کوتاه و دانلود ماهنامه
در این شماره می‌خوانید:

برای بسیاری از مهندسان آتش‌نشانی، آزمایش عملکرد آشکارسازهای آتش، یک کار ضروری است که مدت‌هاست با استفاده از آئروسل‌های دود فناوری Solo انجام شده است. در حال حاضر، با افزایش تمرکز بر بهره‌وری و طیف وسیع‌تری از آشکارسازها برای آزمایش، تغییر به سمت یک راه‌حل تست جایگزین شده است. آن راه‌حل Testifire است.

هر روزه قطارها در سرتاسر دنیا برای جابه‌جایی میلیون‌ها مسافر و حمل چندین میلیون تن محموله باری ارزشمند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اغلب قطارهای مسافربری؛ واگن‌های متنوعی از جمله واگن مسافران، قسمت غذاخوری و فضاهای استراحت دارند. ماشین‌های ریلی نیز مشمول مخاطراتی همچون حریق هستند. وقوع آتش‌سوزی در یک وسیله نقلیه ریلی و یا نزدیک به آن، می‌تواند عواقب ویران‌کننده‌ای از جمله: مرگ افراد، آسیب به تجهیزات و اختلال در زیرساخت‌های مهم ریلی در پی داشته باشد. بنابراین بکارگیری راه‌حلی مناسب و مطمئن برای تشخیص بموقع حریق، امری ضروری است.

اینترنت اشیا Internet Of Things یا IOT یکی از جدیدترین دستاوردهایی است که در زمینه‌های مختلف وارد شده و کلیه صنایع و حوزه‌ها را دگرگون کرده است. اینترنت اشیا در عملیات اطفای حریق و امداد و نجات، با ارائه سیستم‌ها و ابزارهای بی‌سیم، به کمک آتش‌نشانان آمده است تا ضمن کاهش تبعات و پیامدهای حوادث برای امدادگران، باعث افزایش کیفیت عملیات امدادی شود. نتایج بدست‌آمده خیره‌کننده بوده است. بخوانید:

آشکارساز شعله‌ایFlame Detector  ابزاری است که برای حس‌کردن و آشکارسازی تشعشعات مرئی و نامرئی در سیستم‌های اعلام حریق و به خصوص سیستم‌های F&G بکار می‌رود. این دتکتور برای تشخیص شعله طراحی شده و امکان تشخیص کوچک‌ترین سایز شعله را در کمتر از یک ثانیه ممکن می‌کند، از این رو در محیط‌هایی نظیر پالایشگاه‌ها و صنایع پرخطر، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله انواع، اجزاء و مشخصات این کاشف‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

میله فرود را به خاطر دارید؟ البته شاید در حال استفاده هم باشید! در سال ۱۸۷۰ آتش‌نشانی به نام جورج راید از آتش‌نشانی شیکاگو برای رسیدن سریع به آشیانه از داکتی عبور می‌کرد که برای پایین انداختن علوفه اسب‌های ارابه‌کش استفاده می‌شد. سپس دیوید کانیون (فرمانده آتش‌نشانی) اقدام به نصب رسمی و استاندارد یک میله برای فرود نفرات از طبقات فوقانی اقدام نمود. بعدها اقدامات متعاقب برای ایمن‌سازی این بخش از ایستگاه آتش‌نشانی صورت پذیرفت. از جمله روشنایی کافی داکت فرود، قطر میله، تشک پای میله، دریچه‌های مانع ورود دود و نرده‌گذاری لبه طبقات. بخوانید:

پمپ‌های آتش‌نشانی قابل‌حمل یک ابزار ضروری برای سازمان‌های آتش‌نشانی و امداد و نجات حرفه‌ای هستند، آنها برای پمپاژ آب از منبع آب برای اطفای حریق استفاده می‌شوند. یک پمپ قابل‌حمل برای انجام وظیفه در فرایند مقابله با حریق، باید ضمن انعطاف در ایستایی در محل استفاده، بسیار سخت، قدرتمند و دارای کاربری آسان باشد.

لوله‌های آتش‌نشانی در نوعی از دو حالت موجود، برزنتی بوده و قابلیت تاخوردگی برای رول شدن روی خودرو را دارد و بازوبسته کردن آن نیز برای پرسنل آتش‌نشان قابلیت کاربردپذیری دارد. ولی در زمان آماده‌سازی و روشن کردن پمپ آب و پر شدن لوله، اغلب با مشکل تاخوردگی و عدم انتقال آب مواجه می‌شود که با توجه به فشار بسیار زیاد آب، بعضاً اصلاح تاخوردگی، مشکل و نیازمند ابتکار عمل است. حذف کامل این مشکل و افزایش سهولت و تسریع عملیات راه‌اندازی و بکارگیری لوله‌های آتش‌نشانی، هدف این طرح ادعایی تعیین شده است.

گاز HFC-227ea مشهور به FM-200 که در بسیاری از سیستم‌های اطفاء حریق گازی استفاده می‌شود، در داخل سیلندر در فشار ۲۵bar یا ۴۲bar با نیتروژن بصورت مایع ذخیره می‌شود. در هنگام فعال‌شدن سیستم اطفاء، این گاز با فشار نیتروژن به داخل شبکه لوله‌کشی وارد شده و از نازل‌ها در محل تخلیه می‌شود. از آنجا که این گاز در هنگام عبور از شبکه لوله‌کشی، بصورت سیال دو فازی است، تغییر مسیر ناگهانی در جهت مسیر عبور سیال و بخصوص عدم رعایت الزامات طراحی سه‌راهی، باعث جدا شدن فاز‌های مایع و گاز از یکدیگر شده و گاز محاسبه شده، کامل در اتاق تخلیه نمی‌شود. این مقاله به الزامات نصب سه‌راهی در این مسیر می‌پردازد.

در صحنه حادثه که یک محیط پویا، فشرده و پیچیده با درجات مختلف عدم قطعیت و هرج و مرج است و تصمیم‌گیری‌ها باید در مقیاس ثانیه اتخاذ شوند، نقش فناوری‌های جدید ارائه‌دهنده ارتباطات سریع و درلحظه، سلامتی و تندرستی امدادگران و همچنین محافظت از محیط زیست، بسیار مهم و حیاتی است. یکی از ابزارهای مهم ایجاد ارتباطات، رادیوهای دستی یا بی‌سیم است که عموم آتش‌نشانان از برند معروف Motorola استفاده می‌کنند. در مطلب پیوست به راه‌حل‌های جدید این کمپانی پرداخته می‌شود.

تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) از منشاء ابتدایی خود به عنوان تجهیزات اساسی که برای محافظت از کارگران در برابر آسیب فیزیکی فوری در نظر گرفته می‌شد، دستخوش تکامل قابل توجهی شده است. در حال حاضر، ما در اوج یک عصر انقلابی ایستاده‌ایم که در آن فناوری به طور یکپارچه خود را در قلمرو ایمنی ادغام می‌کند. آینده PPE در حال حاضر توسط مجموعه‌ای از فناوری‌های پیشرفته شکل می‌گیرد که نه‌تنها محافظت بیشتر، بلکه راحتی، کارایی و حتی وزن سبک را نیز نوید می‌دهند.

Cover 63
تعداد صفحات: ۸۰
فرمت فایل: PDF
زمان انتشار: دی ۱۴۰۲