فروردین ۲۷, ۱۴۰۳
مطالعه شرح کوتاه و دانلود ماهنامه
در این شماره می‌خوانید:
تله ‌ماتیک (Telematics) روشی برای نظارت و مدیریت بر ناوگان‌ خودرو‌ها، کامیون ‌‌ها، تجهیزات و سایر دارایی ‌ها با استفاده از فناوری GPS، سنسورها، داده ‌های OBD-II و اینترنت است. تله ‌ماتیک فراتر از فقط ردیابی است و اطلاعات دیگری را نیز در اختیار مدیران ناوگان قرار می ‌دهد. تله ‌ماتیک اکنون یک ابزار مدیریت ضروری برای بسیاری از سازمان ‌های آتش ‌نشانی شهری و صنعتی است. بخوانید:

مرکز آموزش آتش ‌نشانی و مدیریت شرایط اضطراری RelyOn Nutec Fire Academy هلند، زیرمجموعه هلدینگ RelyOn Nutec دانمارک (Falck Safety Services سابق) بزرگ ‌ترین مرکز آموزش خدمات ایمنی، آتش ‏نشانی و مديريت شرایط اضطراری در سراسر دنیاست که با بیش از ۱۱۰ سال سابقه در ۴۶ کشور و بیش از ۵۰ مرکز آموزش در سراسر دنیا، از جمله کلیه کشورهای اسکاندیناوی و اروپای غربی، اکثر کشورهای اروپای شرقی، آسیا و برخی کشورهای آفریقایی، در زمینه ارائه خدمات فنی و تخصصی و آموزشی فعال است. در این مطلب به معرفی کوتاه این مجموعه می ‌پردازیم.

صنعت نفت همواره از پرریسک ‌ترین صنایع خطرآفرین جهان بوده و بهمین دلیل می ‌بایست از بالاترین سطوح فنی و تجهیزاتی در بهره ‌برداری، نگهداشت و سرویس‌ های ایمنی و آتش ‌نشانی برخوردار باشد. اين راهنما حداقل الزامات و مشخصات فني طراحي، ساخت، آزمون‌ های عملكردي و بهره ‌برداری خودروهاي آتش‌نشانی مورد استفاده در صنعت نفت را ارائه می ‌نماید.

NFPA 855 Energy Storage Systems (ESS) 2023 استانداردی برای طراحی، ساخت، نصب، راه ‌اندازی، بهره ‌برداری، نگهداری و از کار انداختن سیستم‌ های ذخیره ‌سازی انرژی ثابت است.ESS از جمله سیستم‌ های ذخیره انرژی سیار و قابل حمل نصب شده در دستگاه یا باکس ‌های ثابت است که جهت ذخیره ‌سازی و بهره ‌برداری از باتری‌ های لیتیوم فلزی یا لیتیوم یونی استفاده می‌ شود. در مقاله فرارو، بخش اول این استاندارد، شامل تعاریف اصطلاحات ارائه شده و در ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌قسمت‌ های بعد، کلیات آن ارائه می ‏شود:

بیم دتکتور یا آشکارساز دود خطی، یک المان در سیستم اعلام حریق است که می ‌تواند با قابلیت ‌های ویژه خود، بر بسیاری از محدودیت‌ هایی که دتکتور دود نقطه‌ای دارد، غلبه کند. بیم دتکتور لیزری (Beam Detector) بدلیل سطح پوشش وسیع (منطقه تحت محافظت) و همچنین عدم نیاز به کابل ‌کشی و لوله‌ کشی (در کل فضا)، یکی از بهترین راهکارهای اعلام حریق، جهت حفاظت از صنایع و سوله‌ های وسیع با ارتفاع زیاد می ‌باشد. در این مقاله به بررسی عملکرد بیم دتکتور پرداخته و سپس انواع آن را بررسی می ‌کنیم.

امروزه آتش ‌سوزی یکی از پرتکرارترین و پرهزینه ‌ترین حوادث در محیط ‌های مختلف اداری، مسکونی، صنعتی، منابع طبیعی و ... است که علاوه بر تهدید سلامت انسان‌ ها، برای اموال و دارایی‌ ها و حتی محیط زیست نیز پرمخاطره می ‌باشد. این مطلب به ضرورت نصب علائم هشداردهنده در مراکز تجهیزشده به سیستم ‌های اطفای حریق گاز Co2 می‌ پردازد.

در سال ‌های اخیر معاونت پیشگیری سازمان آتش ‌نشانی، زحمات بسیار زیادی جهت تدوین ضوابط ایمنی در برابر آتش، در حوزه معماری، اعلام و اطفای حریق و تهویه ساختمان، براساس استانداردهای بین ‌المللی کشیده است. این تلاش‌ ها باعث بهبود چشمگیر ایمنی ساختمان‌ های نوساز، مخصوصاً در کلان‌ شهرها شده است.

ولی متأسفانه هنوز تعداد بسیار زیادی خانه ویلایی یک یا دو طبقه در سراسر کشور، بخصوص در استان ‌های شمالی و همچنین شهرهای کوچک وجود دارد که فاقد هرگونه سیستم اعلام حریقی هستند.

در این مقاله سعی می ‌شود که با بررسی خواستگاه ذینفعان، یک روش اعلام حریق که منطبق بر استاندارد BS5839 باشد، پیشنهاد گردد.

ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق 65
تعداد صفحات: ۸۰
فرمت فایل: PDF
زمان انتشار: اسفند ۱۴۰۲