اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۳
مطالعه شرح کوتاه و دانلود ماهنامه
در این شماره می‌خوانید:

در حریق‌ های سنگین و مناطق خطرناک محیط ‌های صنعتی، لزوم کنترل و مهار آتش‌ سوزی ‌ها، در مراحل اولیه، بسیار حیاتی و ضروری می ‌باشد که بارها و به کرات در مورد آن صحبت شده است. نکته مهم در این موقعیت‌ ها امکان دسترسی مناسب به شرایط به وجود آمده است. یکی از ابزارهای مهم مقابله با حریق ‌های سنگین، اطفای آن از ارتفاع است که بدین منظور تاورمانیتورهای آتش ‌نشانی طراحی و ساخته‌ شده ‌اند. در این مجال به معرفی آنها می ‌پردازیم.

شناسایی هزینه‌ های حوادث و مدل ‌سازی آنها می ‌تواند به ترغیب نمودن صنایع به ایجاد سیستم‌ های ایمنی کمک کند. در این میان، مخازن ذخیره ‌سازی مشتقات نفتی يكي از مهم ‌ترین تأسيسات صنعتي هستند که همواره در بروز حوادث دومینو در صنعت نفت مؤثر می‌باشند. در این مقاله، چکیده نتایج پژوهشی با هدف بررسی پیامدهای اقتصادی پدیده دومینو حریق و انفجار در مخازن نفت یک صنعت پالایشگاهی که با بهره‌ گیری از نرم ‌افزار PHAST برای تعیین شار حرارتی و مدل‌ سازی گراف‌ ها با استفاده از بسته igraph در نرم ‌افزار برنامه ‌نویسی R انجام گردید، ارائه می‌ شود.

توجه مهم: انتخاب اشتباه خاموش ‌کننده دستی = عدم اطفاء آتش = از دست دادن زمان طلایی ‌= توسعه آتش = فاجعه

پس لطفاً در انتخاب درست کپسول آتش ‌نشانی دقت فرمایید.

بروز حریق در تونل‌ های زیرزمینی مترو، یکی از دشوارترین ماموریت‌ های نیروهای آتش‌ نشانی است. چرا که سرعت رشد حریق و توسعه دود، علاوه بر فضای دسترسی محدود به محبوسین و گرفتاران، موجب دردسرهای بسیار سنگین برای فرماندهان عملیاتی در این حوادث می ‌گردد. در مطلب فرارو، به چکیده ‌ای کلی از دستورالعمل مواجهه درست با حریق در مترو پرداخته می ‌شود.

تناسب‌ ساز فوم آتش ‌نشانی Fire Foam Proportioner یک تجهیز کلیدی در سیستم‌ های اطفاء آتش با فوم است. وظیفه اصلی تناسب ‌ساز فوم آتش ‌نشانی، تنظیم و محاسبه دقیق نسبت فوم به آب است تا فومی با خواص صحیح و با کیفیت تولید شود و در خاموش‌کردن حریق مؤثر باشد.

مطابق با استاندارد NFPA11:2021 تناسب ‌ساز‌های آب و فوم دارای انواع متفاوتی می ‌باشند که در این مقاله نحوه عملکرد تناسب‌سازهای آب ‌گرد (فوم ‌دوز مکانیکی) و انواع آنها توضیح داده خواهد شد.

سازمان آتش ‌نشانی و نجات اسکاتلند (SFRS) بدلیل دسترسی به کلیه سیستم‌ های اعلان حریق ساختمان ‌های شهر، به محض اعلام هشدار، بلافاصله نیروهای عملیاتی خود را اعزام می‌ کرد. این سازمان اخیرا بدلیل حجم بالای آلارم‌ های کاذب، اعلام کرده است که از ابتدای ژوئیه ۲۰۲۳ تغییر رویه ‌ای در این روند بازخورد به آژیرها ایجاد خواهد کرد. در این شیوه، رویکرد چالش فراخوانی، با هدف کاهش تعداد آلارم ‌های کاذب مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته می ‌شود.

تشخیص زودهنگام حریق در انبارها، بدلیل ویژگی ‌های خاص محیطی (ابعاد، سیستم تهویه، قفسه ‌بندی و...) همواره چالش ‌برانگیز بوده است که استفاده از دتکتورهای مکنده، این چالش‌ ها را به حداقل می ‌رساند. در صفحات فرارو، جزئیات نصب دتکتور مکنده FAAST FLEX را در انبار پخش شرکت WINTECH کره جنوبی شرح خواهیم داد و توضیحاتی در مورد مشکلات کارفرما، راه ‌حل ‌ها، نصب و راه‌اندازی و نهایتا نتایج این اقدام ارزشمند در پیشگیری از توسعه حریق ارائه می ‌شود. محصول مورد بررسی دتکتور مکنده FAAST FLEX مدل FLX-020 می‌ باشد که در زمره فناوری ‏های ارتقایافته FAAST FLEX است.

ماشین ‌آلات معدنی، قلب تپنده معادن سطحی ‌اند و بروز حریق در آنها، بدلیل محدودیت ‌های تحریمی و حساسیت در نظم تولید و استخراج، خسارت ‌های بسیار سنگینی به مجریان معدن وارد می ‌کند. لذا بازرسی ‌های روزانه نواحی پرریسک این هیولاهای آرام ولی قدرتمند، از جمله مواردی است که همه مدیران ایمنی باید آنرا رعایت و به کارکنان مربوطه گوشزد کنند. مطلب فرارو به اهمیت این مطلب می‌ پردازد.

 

پرده ‏های ضدحریق از جمله مهم‏ ترین ابزارهای نجات جان افراد در آتش ‏سوزی ‏های هولناک، از طریق ایجاد مسیرهای مطلوب و ایمن هستند. استانداردهای این فناوری، نقش کلیدی در حصول اطمینان از اینکه این محصولات همه الزامات استانداردهای عملکرد، کیفیت و ایمنی خاص را برآورده می ‌کنند، ایفا می ‌کنند. آنها طی سالیان متمادی توسط متخصصین ایمنی که گرد هم می‌ آیند تا در مورد الزامات و روش‌ های آزمایش مناسب توافق کنند، توسعه یافته ‌اند.

امروزه فن ‌آوری‌های یادگیری فراگیر، ازجمله تجهیزات تصویری و شبیه ‌سازی براساس واقعیت افزوده، بسیار بیشتر از یک ابزار آموزشی هستند. تجربه واقعی حضور در فضای واقعی می‌ تواند به افراد در استخدام یا آموزش نسل بعدی آتش ‌نشانان، ارزیابی آمادگی برای بازگشت به کار و جلب حمایت جامعه کمک کند. در این مقاله به بررسی ابعاد یکی از آنها می‌ پردازیم.

ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق 58
تعداد صفحات: ۸۰
فرمت فایل: PDF
زمان انتشار: مرداد ۱۴۰۲